| MoNsTeR a întrebat:

Canta cineva de aici la saxofon? Cum este? Greu/usor, inveti repede? Cam cat timp dureaza pentru muzica populara si de petrecere mai ales nu jazz clasica sau nu mai stiu de care ca sa poti canta cateva melodii la o nunta de exemplu? Stiti vreun profesor de saxofon din Oradea?

12 răspunsuri:
| Andreyuk1 a răspuns:

Si eu sunt interesat thinking

| nicko a răspuns:

Nu e greu, eu am invatat in 3 zile sa cant Jingle Bells primul meu cantec, dar stiu persoane care nu au reusit deloc sa invete.Depinde de ambitia ta. Daca nu iti place Jazz-ul si Clasica...nu prea stii ce inseamna muzica adevarata,dar in fine e opinia ta si nu contest. Populara se invata mai mult dupa ureche,depinde ce ureche ai, poti si de pe partitura gen Hora staccato dar trebuie sa stii sa citesti in cazul acesta.Din cate am inteles vrei sa canti la nunti, deci daca ai ureche inveti populara si de fapt inveti orice. Daca nu ai ureche chiar asa de buna nu te speria ca se formeaza prin studiu mult.Eu studiez ca sa imi formez urechea sa cant si dupa ureche nu doar dupa partitura.Dar daca tu esti mai avansat in muzica cu siguranta stiai deja ce ti-am zis.Bafta!

| nicko a răspuns:

Inca ceva, asculta Fausto Papetti::Emmanuelle, Petite Fleur sau Autumn Leaves(dar sa scrii la saxofon) si pentru cei care zic ca muzica clasica e urata http://www.youtube.com/watch?v=EkPUcvj3f80 (incepe la 0:36)

| MoNsTeR explică (pentru nicko):

Asta asa e, ambitia conteaza destul de multbig grin.Nu zic ca nu sunt frumoase si acele genuri de muzica dar na.mie imi place muzica mai pentru trup mai dansanta, jazzul si clasica cred ca sunt mai mult pentru suflet si nu cred ca mi se potrivesc.Si nu sunt deloc avansat in muzica deci. orice sfat e bine venit.Acum sigur de cantat calumea indiferent la nunti sau altundeva unde se canta alte genuri ai nevoie de mult exercitiu si de multa munca asa ca si daca m-as apuca sa cant la inceput ar fi mai mult un hobby si apoi as vedea daca am sau nu ceva talent.numa partea mai proasta este ca nu as da cateva milioane bune pe un instrument pe care nu stiu daca voi reusi sau nu sa il stapanesc adica nu as arunca banii pe fereastra, din cate stiu la orice profeso mergi trebuie sa mergi cu instrumentul tau si nu este niciunde de inchiriat

| nicko a răspuns (pentru MoNsTeR):

Da-mi add la black_eyes_black_smyle daca vrei

| Olecu_Gigel_1977 a răspuns:

MAI INTAI APUCATE DE Clarinet dupa aceea sa sufli in saxofon pentru ca daca stii la clarinet stii si la saxofon pe cand daca stii la saxofon nu poti canta la clarinet.si casa imveti muzica lautareasca, jazz trebuie sa studiezi mult ca nu este asa usor

| Dani_Ardelean_1998 a răspuns:

Sa sti ca nu este asa de usar. uite si eu am 14 ani si mi-a placut cum cata un om din sat si m-am dus ca sa ma invete pana inveti notele sa le citesti si clapele la saxofon iti ieste foarte greu dupa ce sti sa canti o melodie 2, 3 si mai departe iti este tot mai usor. Eu am invatat 4 melodii in 2 luni si am ambitie. Depinde daca tu ai ambitie reusesti

| Popovici_Florin_1991 a răspuns:

Ehhh totul eee o jucarielaughing)

| pitisa a răspuns:

Sti stacatura dubla cum se executa sau poti sa intrebi pe cineva o modalitate de a invata-o singur?

| Ghinica_Ana-Rut_1980 a răspuns:

Nu dar e cam greu

| roxyroy a răspuns:

Eu cant la saxofon este usor daca ai ambitie si multa repetitie.asta este principalul.plus un profesor bun

| roxyroy a răspuns:

Eu in 15 ore am invatat aproximativ 12 melodii