| Smiley a întrebat:

imi puteti da nume de artisti sau cantareti/cantarete nascuti/nascute in luna septembrie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Uite artistii:1-Bill si Tom Kaulitz, 4-Beyonce, 7-Kay One, 8-P! nk, 8-Gustav de la Tokio Hotel, 14-Miyavi, 16-Nick Jonas, 26-Keisha Buchanan, 27-Avril Lavigne. Sper ca te-am ajutat! Funda pls!

3 răspunsuri:
| Jessica a răspuns:

Nick Jonas. E nascut pe 16 septembrie. Decat el mi-a venit in cap si nu dau copy-paste de pe net sa iti scriu 500.

| Tamiki a răspuns:

1 septembrie

1875 - S-a nascut Edgar Rice Burroughs, romancier american. In anul 1912 publica primul roman din seria celor care-l au ca erou pe Tarzan

1912 - Are loc, la Bucuresti, premiera filmului
„Independenta Romaniei"

1923 - Mare cutremur in Japonia. Peste 300.000 de victime

2 septembrie

1442 - Ioan Corvin invinge, pe Ialomita, armata turca

1950 - A murit Traian Vuia, unul dintre pionierii aviatiei mondiale

1952 - S-a nascut Jimmy Connors, jucator american de tenis, castigator la Wimbledon

3 septembrie

1546 - A murit Petru Rares, domn al Moldovei

1752 - A murit otravit Grigore al II-lea, domnul Tarii Romanaesti

1883 - A murit Ivan Sergheevici Turgheniev, scriitor rus („Apele primaverii")

4 septembrie

1768 - S-a nascut Francois Rene Chateaubriand, prozator francez („Martirii")

1881 - S-a nascut, la Bacau, George Bacovia, poet roman

1942 - Inceputul luptei de la Stalingrad, la care au participat unitati ale armatei romane, multi romani cad prizonieri

1958 - Are loc, la Bucuresti, primul concurs
si festival international de muzica „George Enescu"

5 septembrie

1633 - S-a nascut Miron Costin, cronicar, umanist, mare logofat al Moldovei

1980 - Este inaugurat, in Elvetia, cel mai lung tunel rutier din lume (18 km)

6 septembrie

1757 - S-a nascut marchizul de La Fayette, erou francez al Razboiului de Independenta din SUA

1817 - S-a nascut, la Iasi, Mihail Kogalniceanu, om politic, istoric, scriitor si publicist roman

1821 - Incendierea Manastirii Agapia de catre armata otomana

1940 - Carol al II-lea abdica, transmitand prerogativele regale fiului sau, Mihai

7 septembrie

1812 - Trupele lui Napoleon Bonaparte infrang, la Borodino, armata rusa

1931 - Nicolae Titulescu este ales ca presedinte al celei de a 12-a sesiuni extraordinare a Adunarii Societatii Natiunilor

8 septembrie

1529 - Turcii ocupa Buda si il reinstaureaza pe Ioan Zapolya ca rege al Ungariei

1600 - Incepe lupta de la Miraslau. Mihai Viteazul este infrant

1944 - Londra este bombardata de catre nemti, cu primele rachete teleghidate V1

9 septembrie

1804 - Un puternic incendiu se declanseaza in Bucuresti

1878 - Principele Carol adopta titlul de „Alteta regala"

10 septembrie

1855 - S-a nascut Robert Koldeway, arheolog britanic, descoperitorul Babilonului

1872 - A murit Avram Iancu, jurist, exponent de frunte al Revolutiei romane de la 1848 din Transilvania

1919 - S-a semnat, la Saint en Laye, Tratatul de pace intre Puterile Aliate si Austria

1925 - S-a nascut Cliff Robertson, actor american

11 septembrie

1878 - Agentia diplomatica de la Viena este ridicata la rangul de Legatie

1995 - S-a nascut David Herbert Lawrence, scriitor englez - „Amantul doamnei Chatterley"

1917 - S-a nascut Ferdinand Marcos, general, fost presedinte al Filipinelor

2001 - Atac terorist la New York

12 septembrie

490 i.Hr. - Batalia de la Marathon. Grecii ii inving pe persi

1611 - Radu Mihnea isi incepe domnia in Tara Romaneasca

1882 - S-a nascut, la Cenade, Alba, Ion Agarbiceanu, prozator roman. Preot unit. Academician - „Fefeleaga"

1913 - S-a nascut Jesse Owens, atlet american de culoare (patru medalii de aur la Jocurile Olimpice de la Berlin - 1936)

13 septembrie

1602 - Lupta de la Telusani. Radu Serban infrange fortele unite ale lui Simion Movila si ale hanului tatar

1872 - Se inaugureaza Gara de Nord din Bucuresti

1913 - A murit Aurel Vlaicu, pionier al aviatiei mondiale, intr-un accident de avion deasupra Carpatilor

1916 - Batalia de la Sibiu. Armata romana este infranta

14 septembrie

1321 - A murit Dante Aligheri, poet italian - „Divina comedie"

1472 - Casatoria lui Stefan cel Mare cu Maria de Mangop

1752 - In Anglia se introduce calendarul gregorian, valabil in restul Europei inca din 1650

1940 - Prin decret regal, Romania este proclamata „Stat national-legionar"

15 septembrie

1485 - Stefan cel Mare, sperand intr-un viitor ajutor militar, se declara vasalul regelui polon Cazimir al IV-lea Iagello

1538 - Instaurarea dominatiei otomane asupra Moldovei

1895 - Apare, la Bucuresti, revista „Gazeta matematica"

16 septembrie

1869 - A murit Thomas Graham, fizician si chimist scotian, unul dintre fondatorii chimiei

1927 - S-a nascut Peter Falk, actor american de cinema

17 septembrie

1787 - Este votata Constitutia Statelor Unite ale Americii

1850 - Se inaugureaza, la Brasov, liceul „Adrei Saguna", prima scoala romaneasca din Ardeal

1919 - Se infiinteaza, la Cluj, „Conservatorul de muzica si arta dramatica"

18 septembrie

1538 - Se incheie prima domnie a lui Petru Rares in Moldova

1851 - Apare, la New York, cotidianul de mare tiraj „The New York Times"

19 septembrie

1485 - Cetatea Sucevei, resedinta domneasca, este pradata si incendiata de oastea otomana

1895 - Se inaugureaza podul de peste Dunare de la Cernavoda, proiectat si construit de Anghel Saligny, la acea data cel mai lung pod din Europa

1961 - A murit Lucia Sturza-Bulandra, mare actrita romana

20 septembrie

1866 - S-a nascut, la Hordou, George Cosbuc, poet clasic roman - „Fire de tort"

1934 - S-a nascut Sophia Loren, actrita italiana de cinema - „Casatorie in stil
italian"

1936 - La Blaj, are loc premiera operei „La Seceris", de Tiberiu Brediceanu

21 septembrie

1665 - A murit Eustratie Dabija, domn al Moldovei

1866 - S-a nascut George Wells, scriitor si istoric englez - „Razboiul lumilor"

1939 - Armand Calinescu, prim-ministru al Romaniei, este asasinat de legionari

22 septembrie

1791 - S-a nascut Michael Faraday, fizician englez. A inventat dinamul.

1938 - S-a nascut Augustin Buzura, scriitor roman - „Orgolii", „Fetele tacerii"

23 septembrie

1386 - Inceputul domniei lui Mircea cel Batran in Tara Romaneasca. Ctitor al manastirilor Bradet si Cozia (la cea din urma i se afla mormantul)

1923 - Legea privind organizarea invatamantului silvic din tara noastra

1932 - S-a nascut Ray Charles, cantaret american

1939 - A murit Sigmund Freud, parintele psihanalizei

24 septembrie

1724 - Sfintirea bisericii Manastirii Vacaresti, ctitorie a domnitorului Nicolae Mavrocordat

1943 - S-a nascut Julio Iglesias, cataret spaniol

1949 - S-a nascut Bruce Springsteen, cantaret american de muzica rock - „Born in the USA"

1960 - Primul portavion nuclear din lume este lansat de americani la apa, in Virginia, SUA

25 septembrie

1396 - Lupta de la Nicolope, armatele cruciate sunt infrante de Baiazid I

1913 - S-a nascut, la Bucuresti, Maria Tanase, cunoscuta solista de muzica populara

1916 - Bucurestiul este bombardat de aviatia germana

1944 - S-a nascut Michael Douglas, actor si producator american de cinema

26 septembrie

1497 - Incepe asediul Sucevei de catre poloni

1874 - Are loc, la Bucuresti, prima competitie internationala din istoria sportului romanesc (o intrecere de tir)

1948 - S-a nascut actrita si cantareata australiana Olivia Newton-John

27 septembrie

1853 - Sultanul, sprijinit de Anglia si Franta, adreseaza Rusiei un ultimatum prin care ii cere evacuarea trupelor de ocupatie din Moldova si Tara Romaneasca

1914 - A murit Carol I al Romaniei

1917 - A murit Edgar Degas, pictor impresionist francez

1960 - Este pus in functiune, la o statie de metrou din Londra, primul trotuar rulant din lume

28 septembrie

1448 - Incepe campania lui Iancu de Hunedoara la sud de Dunare, pe valea Moraviei

1882 - S-a nascut Vasile Parvan, istoric si arheolog roman („Getica"), academician

1895 - A murit Louis Pasteur, medic
si savant francez

1923 - S-a nascut Marcello Mastroianni, actor italian de cinema („La dolce vita")

29 septembrie

106 i.Hr - S-a nascut Pompei, general roman

1758 - S-a nascut Horatio Nelson, amiral englez care i-a infrant pe francezi la Trafalgar

1912 - S-a nascut Michelangelo Antonioni, regizor italian de film („Desertul rosu")

1943 - S-a nascut Lech Walesa, lider al miscarii sindicale poloneze „Solidaritatea", presedinte al Poloniei

30 septembrie

1496 - Se termina zidirea bisericii Sf. Nicolae din Botosani, ctitorie a lui Stefan cel Mare

1791 - La Viena are loc premiera operei „Flautul fermecat", de W. A. Mozart

1878 - Premiera piesei „Despot Voda", de Vasile Alecsandri, la Bucuresti
Ti-am dat aici artisti si evenimente. Sper sa-ti foloseasca. Funditsa?big grin

| kimmii a răspuns:

Bill &&Tom kulitz sunt nascuti pe 1 septembrie