| Rockăr a întrebat:

Buna seara utilizatori TPU happy

Voi cum ati inceput sa ascultati rock 'n'roll/metal/rock? Ce v-a determinat sa o faceti? Cu ce melodii sau formatii ati pasit in aceasta lumea minunata plina de libertate si libera exprimare pe care rock-ul v-o ofera?

P.Nu vreau sa jignesc dar daca ati inceput cu chestii gen Linkin Park, A7X,Tokio Hotel si restul acestor mizerii nu va mai obositi sa raspundeti! :*

63 răspunsuri:
| Rockăr explică (pentru MaskOfSanity):

Nu,nu sunt! Dar crede-ma de la formatiile alea chiar nu poti sa trezi la muzica buna! Sunt prea diferite, pur si simplu sunt satul de pseudo-rockari.He,he..colibri,cargo avem si noi trupe bune. urmate de NeguraBunget, Trooper, Truda si lista poate continua, cat despre Nirvana..genial!

| Rockăr explică (pentru Rockăr):

Dragul*..ma scuzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi am început să ascult rock pe la 15 ani, eram un mare fan al wrestling-ului. Știi majoritatea melodiilor pe care intrau "luptătorii", erau rock.Așa, știi cum am aflat eu de Motorhead? De la TripleH laughing THE GAME.De atunci am început să ascult mai multe formații.
Ex.Metallica,îmi plăcea foarte mult Whiskey in the jar.
Iron Maiden, melodia fear of the dark, și tot așa.
Am doi ani de când ascult melodeath (subgenul meu preferat), am început cu Wintersun și am ajuns la Amon.

| Farewell a răspuns:

Eu am avut noroc cu tata, el asculta mereu muzică veche (în special rock) şi când eram mică nu îmi plăcea deloc. laughing Prima dată am decoperit Green Day, Three Days Grace, Rise Against etc. Mi se păreau interesante. Dar trecerea de la rock la metal a fost Apocalyptica. Apoi a mai fost un pas şi am trecut pe Metallica, Iron Maiden, Led Zeppelin, Pink Floyd adică ce asculta tata. Şi de aici, wikipedia, trupe, subgenuri, melodii, o adevărată obsesie care încă continuă.

| Rockăr explică (pentru anonim_4396):

Si eu tot de acolo stiu de MotorheadlaughingMi-a placut foarte mult si din momentul ala am spus:Gata!laughing WWW, nu? Si eu is fan al wrestling-ului laughing

| Rockăr explică (pentru Farewell):

Intr-adevar,o obsesie, dar o obsesie foarte frumoasa, si de ce nu..culturala happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Rockăr):

Du-te ba oparitule tare laughing

| Farewell a răspuns (pentru Rockăr):

Exact.

| Rockăr explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Vai-vai ce replici. Apropo is fata, zic doar happy

| ksuper31 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Este la categoria aia...

| TeoPT a răspuns (pentru Rockăr):

Normal ca nu poti, eram ironic.

| BrokenArrow a răspuns (pentru Rockăr):

Ba da, poţi.
Habar n-am când am inceput să ascult eu rock/metal. Dar ştiu că unchiu-meo asculta Alice Cooper, Europe, Deep Purple etc... şi eu mai mult stăteam cu el. Deci ascultam, da' fără să ştiu ce ascult. Mai târziu am inceput să caut eu formaţii de rock. Şi da, am inceput cu Three Days Grace, Breaking Benjamin, Red etc... Şi recunosc că mi-a plăcut. Eram virgină intr-ale muzicii. Nu prea ştiam ce-i bun şi ce nu. Dar apoi am descoperit rockul de calitate. Apoi metalul.
Aşa că nu-mi spune mie că nu poţi trece de la formaţiile alea la muzică bună. Că n-ai dreptate.

| Rockăr explică (pentru BrokenArrow):

Da,da,ce ai enumerat mai sus Alice Cooper,Europe,Deep Purple urmate glorios de Ac/DC,Black Sabath,Skid Row,Led Zeppelin si restul sunt cu adevarat muzica buna,daca este sa ne referim la metal as alege Mayhem,Behemoth,Burzum,Korpiklaani,Immortal,Arkona, Cap de Craniu, Old Funeral, Dark Funeral, Venom si lista poate continua..Three Days Greae is ok, dar nu-mi splune ca de la Black Veil Brides si Linkin Park treci la asa-zisa muzica buna straight face

| Iubitulmeuhusky a răspuns (pentru AnnnaMarrria):

Rammstein canta industrial metal straight face

| Iubitulmeuhusky a răspuns:

Paii, am inceput la 10 ani când varul meu juca GH, era aproape dependent. Primele trupe pe care le-am ascultat au fost Metallica și Aerosmith, deși acum ascult în special Rammstein, dar și Metallica thinking

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Rockăr):

Cunosc o grămadă de persoane care au trecut de la rock prost la rock bun şi după părerea mea înţeleg destul de bine ce ascultă şi sunt oameni ok. Nu văd de ce ţi se pare imposibil. Şi dacă tot vorbim de "pseudo-rockeri", ce să zic, am impresia că eşti unul dintre ei.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru MaskOfSanity):

Nu mai, ea nu-i pseudo-rocker (ori roacar, dupa cum obisnuieste dansa a scrie)...ori ce, n-ai inteles? Domnisoara, de a pus intrebarea, ne este deja cu mult superioara noua, muzicomanilor dezaxati, si asta numai datorita unor trupe relativ bune din categaria muzicii rock.
Ma intreb, oare exista termenul de rocker sub acoperire? stii gen (pseudo) rocker-cocalar (ca-n acea expresie: shaorma cu de toate)...
Vorba aia, Of Of Viata Asta!

| nowar a răspuns:

Pai cred ca de mica stiam doar de trupele de rock romanesti, apoi pe la 7 ani mi-am pus intrebarea ''Ce e de fapt cu muzica asta rock? oare cum o fi?''si cred ca atunci prima trupa care am auzit-o si mi-a placut a fost Simple Plan laughing.Am gasit un CD prin casa cu G 'N' R si a inceput sa imi placa foarte mult, sti ca 'foamea vine mancand' asa a fost si la mine cu muzica rock si chiar cred ca ma reprezinta anumite subgenuri ale acestei muzici.

| BrokenArrow a răspuns (pentru Rockăr):

Eh, habar n-am dacă poţi. Din moment ce nu am ascultat BVB şi Linkin Park.
Da, trupele care le-ai menţionat is grozave.

Răspuns utilizator avertizat
| Rockăr explică (pentru tputputpu123):

Sunt de acord cu tine,dar mai bine nu ii mai raspundem, uite-te doar la numele si poza sa, spun totul! Rock-ul-penibil? Plus ca vestimentatia rock-erilor este tot timpul aceiasi, nu se schimba odata cu valurile modei, exprima libertate si ne deosebeste de restul turmei.Atat am avut de zis la adresa raspunsurilor lui..ma abtin la altceva happy

| Чернобыль a răspuns:

Si eu am inceput sa ascult rock si metal acum un an.Am inceput cu AC/DC si am ajuns la Immortal, Megadeth, Black Veil Brides si multe altele.
Deci am inceput sa ascult de la 10 ani.
Acum am 11 dar in august fac 12.
Doamne, lumea ar zice ca sunt prea mica pentru rock si metal, dar nu e adevarat.In ziua de azi cam toate fetele de varsta mea asculta porcarii de genul LaLa Band,Alex Velea,Connect-R, Miley Cyrus, One Direction, Justin Bieber.
Eu ii urasc! Dar, pe langa rock si metal mai ascult si Michael Jackson.

| Gomii a răspuns:

Pai...eu am inceput cu: Breaking Benjamin (Dance with the Devil), Three Days Grace (Last to know) si Theatre of Tragedy (Siren). happy

| Rockăr explică (pentru Чернобыль):

Draga mea, Black Veil Shit, pardon Brides si Immortal nu au ce cauta in acelasi text! happy

| Чернобыль a răspuns:

Ce ai tu cu ele?
Daca mie imi plac!

| EliVikernes a răspuns:

Pai...eram moarta si inca sunt dupa Ozzy! In plus familia mea asulta acest gen iar eu pur si simplu l-am adorat...si inca il ador.Printre preferati se numara Black Sabbath, Metallica, Guns'n roses, Iron Maden, Deep Purple etc

| Dani3l1 a răspuns:

Ma si ce pnm are linkin parca?
Uite ca mi-e imi place,probleme,m-am tot uitat pe aici si am vazut ca multi aveti ceva cu trupa asta,ce e asa rau la ea,in the end, breaking the habbit, A light that never comes, etc.
E considerata una dint cele mai bune trupe din ultimi ani, sau chiar este.
Astia care urasc LP, sunt niste frustrati in spatele PC-ului cu maneaua la maxim!

| Picakhu a răspuns:

Trebuie sa stii trupa Black viel brides. (BVB) Sau Papa Roach.Marilyn Manson. Uite niste piese foarte tari. :
https://www.youtube.com/watch?v=CEb3GQqdHD4
https://www.youtube.com/watch?v=VuGzJVKtW6g
https://www.youtube.com/watch?v=OsO9wGRf5hI
https://www.youtube.com/watch?v=uCjV-80Tqog
https://www.youtube.com/watch?v=Ps5XRqCx2Jc
https://www.youtube.com/watch?v=fbp78sKyKvc
Aici sunt The Grunsling, Fallen Angels, Knives and Pens, Rebel love song, The Legacy

| ArinaWolf a răspuns:

Si daca ascult linkin parca ce? E aiurea chestia asta cu hatereala, adica inteleg ca tie iti place black metal, death, doom etc.asta ascult si eu dar de ce sa jignesti niste trupe cat de cat decente doar pentru ca nu iti plac?
Eu ma bucur daca vad oamenii care asculta ceva din zona rock, chiar nu mai conteaza ce, ar trebui sa fim uniti nu sa incepem ca manelistii.
Aia se intrec cine are cea mai multa valoare si anumiti rockeri/metalisti cu ce trupa e mai misto
Nope, don't be a hater!
Eu am inceput cu Cargo, G n'R, Bon Jovi si ceva 3DG, Escape the fate si BFMV