| Rockăr a întrebat:

Buna seara utilizatori TPU happy

Voi cum ati inceput sa ascultati rock 'n'roll/metal/rock? Ce v-a determinat sa o faceti? Cu ce melodii sau formatii ati pasit in aceasta lumea minunata plina de libertate si libera exprimare pe care rock-ul v-o ofera?

P.Nu vreau sa jignesc dar daca ati inceput cu chestii gen Linkin Park, A7X,Tokio Hotel si restul acestor mizerii nu va mai obositi sa raspundeti! :*

63 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu ma, nimeni n-a inceput cu Linkin Park, toti au trecut de la manele la Death, Eluveitie, Children of Bodom si Dream Theater. Pare logic, nu?

Evident ca majoritatea incep cu rock-ul alternativ. N-ar trebui sa va mire chestia asta.
In fine, sa n-o mai lungim. Am inceput cu Breaking Benjamin si Three Days Grace. Probabil ca la tine trupele astea intra in categoria mizeriilor, dar ma cam doare la basca. Stii tu, libera exprimare.

Daca si Avenged Sevenfold au ajuns exemple negative de rock pentru "incepatori", e clar. Hai frate, inteleg, Tokio hotel sunt naspa, dar A7X? mizerii? Pe bune? http://www.youtube.com/watch?v=xuT2mQaTno0
Cand Tokio hotel sau Linkin Park vor compune asa ceva, anunta-ma.

| Rockăr explică (pentru TeoPT):

Three Days Grace sunt chiar ok happy.dar nu poti sa treci de la manele la rock asa usor, de fapt nu poti deloc.Sa fim sinceri.

| TeoPT a răspuns (pentru Rockăr):

Normal ca nu poti, eram ironic.

| bloodyhell a răspuns:

Pai am ascultat din totdeauna metal avand in familie alti doi iubitori al acestui gen de muzica.
Am inceput cu Nightwish.Imi amintesc ca prima melodie pe care am auzit-o de la ei a fost Nemo.

| RockNbeer a răspuns:

Nu am inceput cu rahaturile alea,am inceput cu Motorhead/Metallica/Iron Maiden/Black Sabbath, din cate imi aduc aminte stiu ca am auzit undeva Motorhead-Overkill sau Ace of Spades, mi s-a parut a suna extrem de diferit de ce auzisem inainte si m-am decis ca ar trebui sa aprofundez, de atunci a inceput totul...
Inainte nu ascultam nimic, inainte insemnand pana pe la 12 ani.

| AnnnaMarrria a răspuns:

Pai...mie imi place hard rock! Gen rammstein!
Am inceput cu metallica! Tatal meu mi-a aratat piesele lor si mi-au placut. dupa am ascultat rammstein si mi-au placut... Adica..rock-ul este un gen muzical care te face sa te desprinzi de lumea reala! Eu una prefer mai mult rock-ul

| Iubitulmeuhusky a răspuns (pentru AnnnaMarrria):

Rammstein canta industrial metal straight face

| Wøodenpints a răspuns:

Nu cred că a fost o zi din care să sacpun "de azi înainte am să ascult rock. încep cu trupa X".
Adică, eu și când eram mic ascultam rock, doar că habar nu aveam că ce ascult eu e rock. Prin anii 90 când la unele posturi de radio se băga mult Queen, Deep Purple, Yes, Beatles...și alte chestii bune.
Alternativul nu mi-a plăcut niciodată (bine, este o parte din alternativ care-mi place și acum, dar probabil foarte puțină lume a auzit de trupele ălea și asta e foarte bine).
Când am început să-mi dau seama de ce ascult și să-mi fac singur rost de muzică (când mi-am luat PC mai exact) am început cu trupe de death, black, thrash, heavy...genuri de care eu înainte habar nu aveam că există.

| MaliciousDeath a răspuns:

Si daca la 11 ani ascultam si piese de la th/lp, care ar fi problema? Inseamna ca am avut sau ca am gusturi de rahat? Serios acum...

| Rockăr explică (pentru MaliciousDeath):

Repet,nu am vrut sa jignesc, e bine daca nu mai asculti happy..nu sunt de acord cu pseudo-rockeri.Atat! happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E o categorie numita muzica. du-te in sloboz acolo nu mai face spam aici

| ThePokemon a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Şi eu ţie îţi dau o categorie cu răspunsuri fără rost. Tu eşti Top unu, după numele tău îmi dau seama că asculţi manele.Şi acum că ai văzut un lucru legat de muzica rock, comentezi fără rost doar să te bagi în seamă?

| just99me a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Omule, mai bine iti tii gura inchisa. e tot muzica, cel mai bun gen chiar. tu esti cel care face spam.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru ThePokemon):

De fapt ascult muzica underground, iar rockerii mi se par penali, de la muzica de ****, care nu exprima nimic, pena la vestimentatie

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru just99me):

Nu fac spam, fac scandal... ai probleme? hai sa le rezolvam

| Rockăr explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Dracul meu cocalar de rasa inferioara, nu injura! Postez unde am nimerit, daca pe tine te intereseaza doar ''dragoste & sex'' si ai fost dezamajit de aceasta intrebare nu este vina mea happy

| Rockăr explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Hai!

| Rockăr explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Hello,hello how low?(versuri din Nirvana, probabil te limitezi doar la inghetata.)Rock-ul este un gen complex, nu ma astept sa il intelegi.Te rog comenteaza in alta parte.Have a nice day!(Bon Jovi.)

| Rockăr explică (pentru Rockăr):

Dragul*..ma scuzi

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Rockăr):

Du-te ba oparitule tare laughing

| Rockăr explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Vai-vai ce replici. Apropo is fata, zic doar happy

| ksuper31 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Este la categoria aia...

Răspuns utilizator avertizat
| Rockăr explică (pentru tputputpu123):

Sunt de acord cu tine,dar mai bine nu ii mai raspundem, uite-te doar la numele si poza sa, spun totul! Rock-ul-penibil? Plus ca vestimentatia rock-erilor este tot timpul aceiasi, nu se schimba odata cu valurile modei, exprima libertate si ne deosebeste de restul turmei.Atat am avut de zis la adresa raspunsurilor lui..ma abtin la altceva happy

| Vans a răspuns:

Şi ce dacă ascultam A7X?
Nu mă, LP nu am ascultat nicodată, nici măcar când ascultam partea aia de căcat a rock-ului.

Adică dacă unu o început direct cu Slayer şi altu cu A7X e clar că ăla ştie mai multe şi e de 100 de ori mai roacăr decât celălalt?
Ce asculta înainte e una, între timp omu mai învaţă şi-şi schimbă gusturile.
Ca exemplu: şi eu ascultam tot felul de dejecţii, dar asta nu înseamnă că nu-mi permit acum să ascult Motorhead 24 din 24 doar pentru că am ascultat înainte nu ştiu ce trupă care acum mi se pare de 2 bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spre " bucuria " ta, n-am început cu acele mizerii(deşi n-aş încadra Linkin Park tocmai în acea categorie). Prima dată când am " luat contact " serios cu acest curent a fost pe la vârsta de 8-9 ani, când aveam ceva joc Need For Speed şi adesea pe fundal cânta melodia " Riders on the Storm " a celor de la The Doors, pe care pur şi simplu o adoram şi o ador şi acum. După aia am început să ascult Queen şi The Beatles. După aia Scorpions, Pink Floyd, Deep Purple şi Led Zeppelin. Şi apoi am " aprofundat " mai mult... începând cu 30 Seconds to Mars, Linkin Park, My Chemical Romance şi eu mai ştiu ce formaţii din noul val, până la " vechiul " val, Pearl Jam, Rage Against The Machine, AC/DC şi mulţi alţii.

Ce m-a determinat să ascult rock? Faptul că toată muzica house, cea comercială, pop şi alte genuri care sunt promovate pe la TV/radio au devenit nişte mizerii oribile, pe care nu poţi să le mai asculţi, devenind prea banale şi prea comune, indiferent de artist. Muzica rock oferă o gamă largă de părţi bune, începând cu melodiile extrem de variate şi de frumoase, până la faptul că sunt melodii create cu voce şi instrumente, nu cu programe pe calculator. De asemenea, fiecare melodie transmite câte un mesaj, ceea ce în muzica house comercială a zilelor noastre nu se mai întâlneşte, nu se mai " poartă ".

| Rockăr explică (pentru anonim_4396):

Imi plac mult trupele din vechiul val ^^. uite un raspuns bun! Sunt de acord, dar din pacate suntem din ce in ce mai putini roacări in lumea asta plina de cocalari sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inceput cu rock-ul/metal-ul simfonic. Si acum tot acest subgen e preferatul meu din lunga plaja de subgenuri rock.
Oricum, muzica celtica sau soundtrack-ul(muzica clasica, orchestrala) imi plac si mai mult. Din acest motiv prefer acel subgen de rock.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi am început să ascult rock pe la 15 ani, eram un mare fan al wrestling-ului. Știi majoritatea melodiilor pe care intrau "luptătorii", erau rock.Așa, știi cum am aflat eu de Motorhead? De la TripleH laughing THE GAME.De atunci am început să ascult mai multe formații.
Ex.Metallica,îmi plăcea foarte mult Whiskey in the jar.
Iron Maiden, melodia fear of the dark, și tot așa.
Am doi ani de când ascult melodeath (subgenul meu preferat), am început cu Wintersun și am ajuns la Amon.

| Rockăr explică (pentru anonim_4396):

Si eu tot de acolo stiu de MotorheadlaughingMi-a placut foarte mult si din momentul ala am spus:Gata!laughing WWW, nu? Si eu is fan al wrestling-ului laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știu că probabil nu mai folosești contul, nu te mai interesează întrebarea și cine știe dacă din 60 și ceva răspunsuri te vei obosi să-l citești pe-al meu.
Calmându mă și reflectând la ce ai spus, numai "începătorii" ar face ce ai făcut tu. Judecă. Lăsând la o parte chestia cu "suntem o familie mare și fericită" (pe dracu), ne și certăm pe anumite subgenuri și trupe. Asta e de înțeles, dar ce ai făcut tu e josnic. I-ai exclus cu totul pe citez "cei care au început cu Linkin Park, A7X și Tokio Hotel" (apropo ai greșit un nume de trupă). Ne certăm dar până la a exclude. Asta înseamnă că ești un trve kvlt, etilist sau începător.
Trecând peste asta din nou, ți am dat impresia că oi fi vreo pokemoană care ascultă trupele alea. Ei bine, nu. Astfel îți rãspund și la întrebări. Am început să ascult când mi am auzit părinții punând ceva melodii de la scorpions, queen, aerosmith, bon jovi. Dar a descoperi e altceva. Mai târziu am ajuns să fiu și eu de tip old school continuând cu sex pistols, pink floyd, led zeppelin, black sabbath, ac/dc, metallica, beatles ș.a. până am dat și de motorhead, pantera, testament, amon amarth, gorgoroth, mayhem și lista poate continua.
Ce m-a determinat? Curiozitatea, neconformitatea și plăcerea care o crea urechii, creierului.
N-am avut nici cea mai mică intenție să te jignesc doar să-ți atrag atenția în ce ar crede unii (eu) dacă ar vedea o astfel de exprimare. O zi faină

| FearOfTheDark a răspuns:

Am inceput la 9-10 ani,cand prietena mea asculta Tokio Hotel si alte rahaturi(da,am inceput cu rahaturi).In paralel ascultam si prostii comerciale date la KissFM.
Mi-am dat seama ca tata asculta ABBA,rock clasic si uneori metal,asa ca am cautat prin muzica lui si mi-a placut Queen,Deep Purple,Nirvana etc...
Dupa o luna m-am pitiponcit rau.A durat o saptamana pana sa ma revad cu prietena mea care asculta pe atunci cu Metallica, SOAD, Pantera si am incercat si eu.Mi-a placut, am intrat pe net, am cautat si asa am ajuns sa ascult rock si metal.
Trupa pe care am ascultat-o timp de un an a fost A7angryam vazut ce ai zis mai sus)dar daca nu as fi auzit pe Utv "So far away" nu as mai asculta azi rock.

| MaskOfSanity a răspuns:

Mă cam enervează aroganţa ta. Unii au început cu mizerii dar acum ascultă muzică foarte bună şi nu văd de ce n-ar trebui să comenteze. Dar tu eşti probabil genul ăla de rocker care se rupe în figuri cu muzica pe care o ascultă.
Am început cu Pasărea Colibri şi Cargo, apoi cu Nirvana.

| Rockăr explică (pentru MaskOfSanity):

Nu,nu sunt! Dar crede-ma de la formatiile alea chiar nu poti sa trezi la muzica buna! Sunt prea diferite, pur si simplu sunt satul de pseudo-rockari.He,he..colibri,cargo avem si noi trupe bune. urmate de NeguraBunget, Trooper, Truda si lista poate continua, cat despre Nirvana..genial!

| BrokenArrow a răspuns (pentru Rockăr):

Ba da, poţi.
Habar n-am când am inceput să ascult eu rock/metal. Dar ştiu că unchiu-meo asculta Alice Cooper, Europe, Deep Purple etc... şi eu mai mult stăteam cu el. Deci ascultam, da' fără să ştiu ce ascult. Mai târziu am inceput să caut eu formaţii de rock. Şi da, am inceput cu Three Days Grace, Breaking Benjamin, Red etc... Şi recunosc că mi-a plăcut. Eram virgină intr-ale muzicii. Nu prea ştiam ce-i bun şi ce nu. Dar apoi am descoperit rockul de calitate. Apoi metalul.
Aşa că nu-mi spune mie că nu poţi trece de la formaţiile alea la muzică bună. Că n-ai dreptate.

| Rockăr explică (pentru BrokenArrow):

Da,da,ce ai enumerat mai sus Alice Cooper,Europe,Deep Purple urmate glorios de Ac/DC,Black Sabath,Skid Row,Led Zeppelin si restul sunt cu adevarat muzica buna,daca este sa ne referim la metal as alege Mayhem,Behemoth,Burzum,Korpiklaani,Immortal,Arkona, Cap de Craniu, Old Funeral, Dark Funeral, Venom si lista poate continua..Three Days Greae is ok, dar nu-mi splune ca de la Black Veil Brides si Linkin Park treci la asa-zisa muzica buna straight face

| MaskOfSanity a răspuns (pentru Rockăr):

Cunosc o grămadă de persoane care au trecut de la rock prost la rock bun şi după părerea mea înţeleg destul de bine ce ascultă şi sunt oameni ok. Nu văd de ce ţi se pare imposibil. Şi dacă tot vorbim de "pseudo-rockeri", ce să zic, am impresia că eşti unul dintre ei.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru MaskOfSanity):

Nu mai, ea nu-i pseudo-rocker (ori roacar, dupa cum obisnuieste dansa a scrie)...ori ce, n-ai inteles? Domnisoara, de a pus intrebarea, ne este deja cu mult superioara noua, muzicomanilor dezaxati, si asta numai datorita unor trupe relativ bune din categaria muzicii rock.
Ma intreb, oare exista termenul de rocker sub acoperire? stii gen (pseudo) rocker-cocalar (ca-n acea expresie: shaorma cu de toate)...
Vorba aia, Of Of Viata Asta!

| BrokenArrow a răspuns (pentru Rockăr):

Eh, habar n-am dacă poţi. Din moment ce nu am ascultat BVB şi Linkin Park.
Da, trupele care le-ai menţionat is grozave.

Răspuns utilizator avertizat
| hecamefrommetalland a răspuns:

Eu nu am inceput cu th, nici macar nu ii ascult, eu am inceput cu metalul, prima melodie am descoperit-o aici, din intamplare
http://www.youtube.com/watch?v=pWCFUdKqYrY
Mi-a placut la nebunie,era de symphonic metal,cantata de Within Temptation,am ascultat-o foate mult,apoi am inceput sa ascult si alte melodii ale lor.
A doua melodia de metal descoperita de mine a fost Derdian-Burn, tot la un amv la acelasi,, anime,,. Trupa Derdian e preferata mea si in ziua de azi, e o trupa de power metal (symphonic power metal) din Milano, Italia. Uite amv-ul de unde am gasit melodia
http://www.youtube.com/watch?v=GeC4gIrPi14
Asa am descoperit eu metalul.

| TheDifference a răspuns:

Pai tata asculta rock si metal in tinerete si are multe casete. Asa ca atunci cand eram mic m-am apucat si eu sa ascult. Am inceput cu Metallica, Alice Cooper si Iron Maiden.

Si acum cateva lunii am trecut printr-o perioada mai trista si m-am apucat iar sa ascult metal, in special power cu trupe gen Avantasia si Helloween, Thrash/Heavy, Guns n Roses, Metalica si Black Sabbath si Symphonic metal, Nightwish

| Чернобыль a răspuns:

Si eu am inceput sa ascult rock si metal acum un an.Am inceput cu AC/DC si am ajuns la Immortal, Megadeth, Black Veil Brides si multe altele.
Deci am inceput sa ascult de la 10 ani.
Acum am 11 dar in august fac 12.
Doamne, lumea ar zice ca sunt prea mica pentru rock si metal, dar nu e adevarat.In ziua de azi cam toate fetele de varsta mea asculta porcarii de genul LaLa Band,Alex Velea,Connect-R, Miley Cyrus, One Direction, Justin Bieber.
Eu ii urasc! Dar, pe langa rock si metal mai ascult si Michael Jackson.

| Rockăr explică (pentru Чернобыль):

Draga mea, Black Veil Shit, pardon Brides si Immortal nu au ce cauta in acelasi text! happy

| Чернобыль a răspuns:

Ce ai tu cu ele?
Daca mie imi plac!

| nowar a răspuns:

Pai cred ca de mica stiam doar de trupele de rock romanesti, apoi pe la 7 ani mi-am pus intrebarea ''Ce e de fapt cu muzica asta rock? oare cum o fi?''si cred ca atunci prima trupa care am auzit-o si mi-a placut a fost Simple Plan laughing.Am gasit un CD prin casa cu G 'N' R si a inceput sa imi placa foarte mult, sti ca 'foamea vine mancand' asa a fost si la mine cu muzica rock si chiar cred ca ma reprezinta anumite subgenuri ale acestei muzici.

| Iubitulmeuhusky a răspuns:

Paii, am inceput la 10 ani când varul meu juca GH, era aproape dependent. Primele trupe pe care le-am ascultat au fost Metallica și Aerosmith, deși acum ascult în special Rammstein, dar și Metallica thinking

| ThePokemon a răspuns:

Păi am început de când eram mică, mică. Părinţii mei ascultă rock şi e un fel de "moştenire" de familie. Şi acum ascult pentru că îmi place, pur şi simplu când sunt nervoasă şi vin acasă dau drumul la rock sau mă joc unpic pe coarde şi uit de toate. Un alt motiv ar fi că muzica asta nu "pentru oricine", mă refer că mai nou toată lumea ascultă manele şi muzică de club. Pe la mine în oraş, rock-eri s-au pus pe manele din cauza cu*velor care erau odată mai de mult roack-ere..Cu ce melodii sau formaţii am păşit? Păi cred că Guns'n'Roses, Pinkfloyd, The Beatels, Metallica, Rammstien, Ac/Dc, Slipknot, MegaDeth, Nirvana, BFMV, Of Mice And Man, Green Day, Skillet, Disturbed, Asking Alexandria, Black Veil Brides, D.R.U.G.S. etc. etc. Sunt o grămadă chiar nu cred că o să reuşesc să le scriu pe toate.

| ArinaWolf a răspuns:

Si daca ascult linkin parca ce? E aiurea chestia asta cu hatereala, adica inteleg ca tie iti place black metal, death, doom etc.asta ascult si eu dar de ce sa jignesti niste trupe cat de cat decente doar pentru ca nu iti plac?
Eu ma bucur daca vad oamenii care asculta ceva din zona rock, chiar nu mai conteaza ce, ar trebui sa fim uniti nu sa incepem ca manelistii.
Aia se intrec cine are cea mai multa valoare si anumiti rockeri/metalisti cu ce trupa e mai misto
Nope, don't be a hater!
Eu am inceput cu Cargo, G n'R, Bon Jovi si ceva 3DG, Escape the fate si BFMV

| AdrianIonut100 a răspuns:

Rockul e un gen de muzica care te face sa sari in aer.Iti da energie.Dar nu toate piesele sunt misto.

| Picakhu a răspuns:

Trebuie sa stii trupa Black viel brides. (BVB) Sau Papa Roach.Marilyn Manson. Uite niste piese foarte tari. :
https://www.youtube.com/watch?v=CEb3GQqdHD4
https://www.youtube.com/watch?v=VuGzJVKtW6g
https://www.youtube.com/watch?v=OsO9wGRf5hI
https://www.youtube.com/watch?v=uCjV-80Tqog
https://www.youtube.com/watch?v=Ps5XRqCx2Jc
https://www.youtube.com/watch?v=fbp78sKyKvc
Aici sunt The Grunsling, Fallen Angels, Knives and Pens, Rebel love song, The Legacy

| Farewell a răspuns:

Eu am avut noroc cu tata, el asculta mereu muzică veche (în special rock) şi când eram mică nu îmi plăcea deloc. laughing Prima dată am decoperit Green Day, Three Days Grace, Rise Against etc. Mi se păreau interesante. Dar trecerea de la rock la metal a fost Apocalyptica. Apoi a mai fost un pas şi am trecut pe Metallica, Iron Maiden, Led Zeppelin, Pink Floyd adică ce asculta tata. Şi de aici, wikipedia, trupe, subgenuri, melodii, o adevărată obsesie care încă continuă.

| Rockăr explică (pentru Farewell):

Intr-adevar,o obsesie, dar o obsesie foarte frumoasa, si de ce nu..culturala happy

| Farewell a răspuns (pentru Rockăr):

Exact.

| Gomii a răspuns:

Pai...eu am inceput cu: Breaking Benjamin (Dance with the Devil), Three Days Grace (Last to know) si Theatre of Tragedy (Siren). happy

| KnifeMihaitZaaaa a răspuns:

Eu am inceput cu marilyn manson (This is the new sh*t.) si de acolo m-a interesat acest gen de muzica si am inceput sa ascult! fundita?

| Inuh a răspuns:

Pai...La inceput le-am vazut pe verisoarele mele ascultand rock, iar eu stand mult cu ele cand eram mica pot sa spun ca mi-a intrat rock-ul in sange happy pur si simplu nu pot trai fara rock. Am inceput cu formatii gen: Guns N' Roses, Theatre of tragedy, Metallica, Nirvana, Breaking Benjamin, Disturbed, Three Days Grace, chiar si Cargo...iar in timp am inceput sa ascult si Asking Alexandria, The Birthday Massacre, Atreyu, Green Day, Apocalyptica etc etc.

| Dani3l1 a răspuns:

Ma si ce pnm are linkin parca?
Uite ca mi-e imi place,probleme,m-am tot uitat pe aici si am vazut ca multi aveti ceva cu trupa asta,ce e asa rau la ea,in the end, breaking the habbit, A light that never comes, etc.
E considerata una dint cele mai bune trupe din ultimi ani, sau chiar este.
Astia care urasc LP, sunt niste frustrati in spatele PC-ului cu maneaua la maxim!