| TurnThePage a întrebat:

In toamna, varul meu si-a luat chitara clasica. Si mi-a placut si am vrut sa apuc si eu. I-am tot rugat pe parintii mei si pana la urma mi-au luat una acustica. Problema e ca pentru ce vreau sa invat eu, acustica mai rau imi face. Eu vreau sa invat solo-uri, melodii heavy metal, Metallica, Red Hot Chilli Peppers, etc. Eu am inceput sa invat la chitara din iarna si am inceput direct cu melodii grele. Acordurile le-am invatat pe parcurs, fara sa-mi dau seama. Trebuie sa-mi cumpar cat mai repede o chitara electrica, dar am nevoie si de multi bani. Eu, fiind mica, ( am 13 ani ), nu pot strange asa repede. Si pana cand imi voi lua o chitara electrica, trebuie sa invat pe acustica, dar imi e greu. Ma dor degetele de nu mai pot, iar corzile nu prea vreau sa le schimb. Nu stiu ce sa fac. Ce sa invat pana imi iau electrica, cum sa fac sa strang mai repede bani, etc. Help puppy dog eyes crying

2 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Daca vrei sa faci solo-uri heavy, invata gama pentatonica sau majora in C(Do), invata si notele pe griful chitari.

| GregHouse a răspuns:

Poti invata rock acustic, poti canta partitura chitarei ritmice in melodiile heavy. De asemenea, nu ar fi rau sa inveti toate acordurile (nu-s multe si nici grele) si, de ce nu, chiar ceva teorie.
Poti invata si niste cantece romanesti, folk sau care merg cantate undeva in aer liber, pentru ca vei creste, o sa mergi cu prietenii la un gratar, la munte sau altundeva si nu vei putea canta nimic ce ar putea sti cu totii. E bine sa stii din toate macar cate ceva.
Sanatate!