| LucianMusic a întrebat:

Salut, mi-am cumparat o chitara acustica si vreau sa invat singur acasa sa cant. Vreau sa invat doar acordurile dar cand vreau sa cant un acord nu se aude bine de loc. E din cauza ca nu imi pun eu degetele bine? Se aude infundat. Si ce ar trebui sa fac? Cum ar trebui sa imi pun degetele. Cum sunt acum la inceput daca formez un acord ma dor foarte repede degetele. Stiti un exercitiu sau cv in care as putea sa scap de durere? Multumesc!

7 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Da, e de la poziţia degetelor, mai ales că te dor poţi să le ţii incorect chiar fără să îţi dai seama. Pune degetele în a doua jumătate a fretului, chiar cu buricul şi pune-le pe rând, nu mai are cum să nu sune bine. În câteva zile îţi şi intră în reflex şi scapi şi de durere.

| LucianMusic explică (pentru Laura):

Incerc de jumatate de ora sa fac b minor si tot nu merge. Nu stiu ce naiba au degetele mele.

| Laura a răspuns (pentru LucianMusic):

Cum? Că se face în multe feluri. Presupun că încerci cu barre. E normal să îţi sune ca naiba ca începător. Ca să te obişnuieşti cu asta ia un la, un sol şi un fa până îţi sună mai ok, pe urmă b minor. Pentru la: ţii arătătorul pe toate corzile pe fretul 5, inelarul pe coarda la pe fretul 7 şi degetul mic pe coarda re tot pe fretul 7. Acelaşi "algoritm" cu arătătorul pe fretul 3 = sol, cu arătătorul pe fretul 1 = fa. Plimbă-te dintr-una în alta şi nu o să mai ai probleme cu vreun acord cu barre, important e să te obişnuieşti cu poziţia corectă. Din ce îmi amintesc parcă cel mai chinuitor era să îmi lăbărţez inelarul de arătător, dar în cel mult câteva zile o să iasă bine.

| anamariarot a răspuns:

Probabil nu ti se aude bine, pentru ca ai chitara dezacordata. Mie mi-a fost imposibil sa invat singura, apeleaza la un profesor, iar ca sa nu te doara asa tare degetele, nu apasa pe corzi cat de tare poti

| LucianMusic explică (pentru anamariarot):

Nu e dezacordata dar cand formez acordul se aude infundat.
Nu se aude tot sunetul se aude ca o sfoara.

| anamariarot a răspuns (pentru LucianMusic):

Intreaba-ti profesorul de muzica de la clasa, eu sunt pe langa...

| TheTrooper1 a răspuns:

Posibil sa ai chitara dezacordata. Daca nu, inseamna ca nu tii bine degetele. Trebuie sa ai incheietura cat mai jos, ca sa iti fie mai usor.
Exerseaza in countinuare si o sa iti creasca si puterea din degete.
Bafta!