| Lov3spiritK a întrebat:

TPU! Nu stiu prea bine acordurile la chitara inca, si am nevoie de putin ajutor... Am gasit tutorialul unui cantec si tipul din video arata acordul B minor intr-un fel si cand am cautat pe internet l-am gasit altfel. :/
Imi puteti spune va rog, cum este de fapt acordul B minor (SI minor)? dau funda! :*

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Pai ca sa intelegi, acordul si minor, ca orice acord, poate fi luat in zeci de pozitii, nu exista o forma unica pentru niciun acord, poate doar o forma mai populara. Mai exista si variatiile cu septima, nona etc. Ideea e ca ar trebui sa-ti arate ce note trebuie sa iei pentru melodia respectiva, in majoritatea cazurilor si daca iei aceleasi note la un acord, dar pe corzi diferite, suna diferit, dapai sa iei si o nota diferita. Se duce tot farmecul.