| Winniee a întrebat:

Care e diferenta dintr-o chitara clasica si una acustica? Ce-mi puteti spune despre cele electro-acustice.

Intreb asta pentru ca doresc sa ma apuc de chitara. Si nu am nicio idee ce sa cumpar si cum sa incep.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Cea clasică are în general corzile din nylon, sau acoperite cu un strat de nylon şi scot nişte sunete mai fine (cum sunt cele în muzica spaniolă, acolo se folosesc mai mult cele clasice parcă). Cea acustică are un sound mai aspru puţin, are corzi de metal şi e genul pe care îl auzi mai peste tot.
Cea electro-acustică e o chitară acustică care are încorporată elemente tehnice de la cea electrică (caută pe youtube să vezi cum sună).
Pentru începători cea mai bună e cea acustică, clasică sau nu, cum doreşti.

1 răspuns:
| Arhanghel a răspuns:

Cea clasica estepentru melodii mai lente...clasicelaughing
cea acustica e pentru melodii pop, rock, clasice...cea acustica este mai buna pentru incepatori, dar ai grija sa iei cu corzi de metal
cele electro acustice sunt numai daca vrei sa o "legi" la un amplificator
^_^