| Lehaci_Ana-Maria_1992 a întrebat:

Exista amplificatoare de chitara electrica si chitara electro-acustica/electro-clasica? Daca da, care este diferenta?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Sigur că există. E vorba de cum se prelucrează sunetul în preamplificator (orice amplificator are un preamplificator).

În partea de ieșire (5 wați, 10 wați, 100 de wați și așa mai departe) a amplificatorului există niște componente diferite care se referă la tipul de difuzor și tipul de construcție a cutiei de rezonanță a amplificatorului.

Un amplificator acustic bun e mai scump decât unul electric.

Ce anume vrei să amplifici și pentru ce tip de locație; acasă, scenă, concert, băruleț? Aș putea să îți dau niște indicații dacă ai nevoie.

O chitară acustică nu o să sune niciodată decent pe un amplificator de electrică și invers pentru că sunetul care iese nu este generat în parametri potriviți pentru asta. Nu va avea aceeași fidelitate sau aceleași caracteristici pentru care a fost construit amplificatorul. De aia și există pe piață amplificatoarele de bas, de clape, de electrică și acustică. Toate dau un rezultat diferit în funcție de instrumentul pe care îl folosești.

Cu drag.