| dragoosss27d a întrebat:

Ce înseamnă sa ma adaptez sa cânt într-un anumit bpm de ex 120bpm?

Răspuns Câştigător
| Ganderoaica a răspuns:

Fiecare melodie este scrisă într-un anumit ritm, de la cel mai lent ritm până la cel mai rapid. În muzica, acești bpm (beats per minute) sunt descriși în termeni de sorginte italiană (Allegro, Moderato etc.). A te adapta presupune ca studiul ritmic să fie făcut cu ajutorul unui metronom, care e reglat la 120bpm -aproape de Allegro moderato care e 126 bpm- cum ai scris tu. Fiecărei Note (cel mai adesea unei pătrimi, exemplu de măsuri ar fi 3/4, 4/4 dar există și partiturile care au ca optimea la bătăie exemplu de măsuri 3/8, 4/8 ). Ei, tu cum îți scrie după cheia sol și semnele de alterație la începutul partiturii, tu știi că fiecărei bătăi a metronomului îi corespunde o pătrime/optime și așa te adaptezi să faci studiul ritmic.

1 răspuns:
| J0B0MAT a răspuns:

Într-un anumit ritm.Dar nu ai cum numai în acel ritm, pentru că fiecare melodie are un ritm diferit.