| anonim_4396 a întrebat:

Ce melodii din anii 80-90 va plac? Nu conteaza genul

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Muzica anilor '80-'90 e muzica inimii mele, muzica pe car o ascult cu placer de cate ori am ocazia.
Iubesc dintre melodiile din acesta perioada pe cele interpretate de Roxette, Modern Talking, Bob Marley, Scorpins, Bon Jovi, Eagles, Pink Floyd, Deep Purple, Queen, Eric Clapton, Chris de Burgh, Elton John, Phil Collins, Michael Jackson, Whitney Houston, Celine Dion, Mariah Carey, Jennifer Rush, CC Catch, Laura Pausini, Ricchi e Poveri, ABBA, Boney M, Julio Iglesias, Demis Roussos, Vangelis, Yanni etc. Dntre artsii romani ai acelor decenii imi plac in mo special Dan Spataru, Aurelian Andrescu, Angela Similea, Anda Calugareanu, Stela Enache, Angela Ciochina, Mihaela Runceanu, Madalina Manole.
Acult si muzica mai veche, din perioada interbelica, dr si din anii '50-'60-'70, de exemplu Edith Piaf, Charles Aznavour, Joe Dassin, Frank Sinatra, Barbra Streisand, Beatles, Elvis, Nana Mouskouri... Iar dintre interpretele de Opera din trecut le ador pe Maria Callas si pe Montserat Caballe.
Tu ce apreciezi in mod special din muzicavece, ce obinuiesti sa asculti?

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Melodiile de la Modern Talking, Europe, Bon Jovi, Scorpions.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nirvana-The Man Who Sold the World, Smeels like teen spirit, heart shaped box
Metallica-Nothing else matters
Queen -Show must go on, I want to back free
U2 happy (toate melodiile lor)

| Anonimuserr a răspuns:

ABBA - Happy New Year
ABBA - Gimmie
ABBA - Dancing Queen
ABBA - Mamma Mia
Îmi plac multe melodii de la ABBA
Boney M - RaSputin
Boney M - Ma baker
Boney M - Daddy Cool
Europe - The final countdown
Wham! - Wake me up before you go-go
THE POLICE - Every breath you take
Cher - Do you believe in love
BERLIN - TAKE MY BREATH AWAY
Blondie - One way or another
Laura Branigan - Self Control
Queen - I want to break free
Să nu uităm de regele Michael Jackson - Beat it
Anni 80 au foarte frumoşi dacă vorbim de muzică, muzica diversă faţă de anii 70. S-a amplificat muzica disco.
Am punctat câteva care mi-au plăcut din acea perioadă, evident sunt multe melodii. S-au compus multe melodii în acei ani, melodii de referinţă care se ascultă şi acum în 2015 au rămas vii.
Din anii 90
Celine Dion - My hearth will go
Backstreet boys - Everybody
Eiffel 65 - Blue Da ba dee
MC Hammer - I can't touch this
Vengaboys - Were Going To Ibiza
Cappella - U Got 2 Let the Music
Se vede că muzica din anii '90 este diferită faţă de anii '80, alte tendinţe, altă sonoritate, alte compoziţii, linia melodică, stiluri diferite etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Melodiile de la Queen, Wham!, Modern Talking, Europe

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dead or alive - you spin me round

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar trebui sa mentionez un singur artist, acela ar fi Michael Jackson-dar fiindca tu spuneai,, melodii '' nu doar artisti lista se lungeste...

| spiridus25 a răspuns:

Soul Asylum - "Runaway Train"
Joe Cocker - "Unchain my heart"
Aerosmith - "I don't wanna miss a thing"
Iron Maiden - "Bring your daughter to the slaughter"
Nirvana - "Smells like teen spirit"
Scorpions - "Wind Of Change"
Guns N Roses - "Don't cry"
Metallica - "Nothing else Matters"
Phil Collins – Another Day In Paradise
Bryan Adams – (Everything I Do) I Do It For You)