| oanaamaria a întrebat:

Chitara electrica Gisbon sau Epiphone? de ce?

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Nu am sa iti recomand niciuna din cele 2 dintr-un singur motiv,am probat azi o chitara,care cred eu ca isi merita bani si se ridica la un nivel asemanator celor de la Gibson,stiu ca tocmai am spus aseara ca nu imi plac LP-urile,si recunosc ca am gresit,azi am avut o revelatie in timp ce probam respectiva chitara care urmeaza sa ti-o arat,are un gat foarte confortabil,un aspect extrem de placut, doze cu un output mediu, perfect pentru rock clasic.
Sunt sigur ca nu ai de gand sa cheltui foarte multi bani pe o chitara care costa foarte mult si sa nu iti mai ramana bani pentru amplificator, aceasta chitara, cred eu ca se ridica la nivelul celor de la Gibson.
http://mcmusic.ro/......100aw.html
Daca stii sa canti la chitara, du-te la un magazin mcmusic si roaga vanzatorul sa iti dea chitara sa o probezi.
O recomand din tot non sufletul meu :)), este o chitara cu care poti canta si ca incepator dar si ca profesionist.

10 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Gibson,pentru ca imi place mai mult, consider ca Epiphone sunt copii dupa Gibson-uri, deci...prefer originalele.

| Thunderstruck a răspuns (pentru RockNbeer):

De fapt, asta si sunt, copii dupa gibsonuri, exact ca bergenbier, pardon, behringer sunt copii dupa alte pedale celebre, dar la un pret accesibil.Raspunsul e clar, daca vrei un instrument cu adevarat bun, la un pret mai mare, ia un gibson.

| RockNbeer a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ehh,nu-s lp-urile pentru mine, prefer V-urile, dar daca ar fi sa aleg intre cele 2, cu un buget...mare,nu exista un anume motiv sa imi doresc un epiphone laughing
In concluzie, nu conteaza ce chitara iti doresti, ci bugetul pe care il poti aloca muzici.

| Thunderstruck a răspuns (pentru RockNbeer):

N-am inteles exact de ce faci referire la forma, poate nu stiai, dar gibson fac si v-urilaughing. Oricum, la mine e exact invers, am un LP ibanez art120, daca nu ma insel, si am avut ocazia de a o compara direct cu un gibson flying V 68.Nu m-a convins gibsonul ca ar fi o chitara de vreo 5 ori mai scumpa, gatul era mai comod la lp-ul meu, iar forma de lp mi se pare mai comoda, nu-mi place sa stau cu v-ul intre picioare, trebuie sa ridic mana stanga prea mult si-mi amorteste.Acum am si-un jackson soloist pe-acasa, nu stiu exact modelul, si la fel ca v-ul, are gatul prea gros, inainte de a fi cantat pe jackson, acum mult timp, ma gandeam ca sunt chitarele viitorului, au gatul ultra subtire, super rapid, si cand am vazut ca-i mai gros ca lp-ul meu, mi-a venit s-o dau de pamant...Sincer, chitara cu cel mai subtire gat pe care am cantat e un lp, ce ironie.lp-urile par chitare solide, facute mai mult pentru riff-uiala, nu pentru solo-uri, dar asta-i si chitara mea preferata pentru solo-uri, doar pentru ca m-am obisnuit cu ea.Si inca o chestie..Palm mute-ul.La lp-uri si v-uri e aproape la fel, depinde pe care te obisnuiesti, v-ul are bridge-ul mult mai spre head, cand am cantat prima oara pe acel gibson, nu puteam sa cant calumea ca puneam mana pe langa bridge cand era sa fac palm mute, dar desigur, e chestie de obisnuinta.La chitarele cu floyd e vai si-amar.N-am incercat foarte multe, dar pe toate pe care-am cantat nu pot sa fac bine triplete, e o senzatie urata, parca n-au destula tensiune corzile si sunt prea jos, ma blochezlaughing.Ma rog, doar am aberat pe-aici, e cum zici tu, daca ai bani, nu are rost sa iei un epiphone, mai ales in fata unui gibson, desi eu as recomanda un esp sau prs. Oricum, daca ai atatia bani, de ce nu iei un amp calumea si o chitara mai ieftinuta? Vai de mine, ce-as face cu mia de euro cat costa un gibson...Un g major 2 si un peavey valvekin 112, sau 212, depinde de ce mai ramane. Poti sa canti si cu un harley benton pe-astea, ca tot suna genial. Abia astept sa pun si eu mana pe un procesor de-asta.laughing

| RockNbeer a răspuns (pentru Thunderstruck):

Da,abia dupa ce am lasat comentariul mi-am adus aminte ca fac si V-uri, in fine...prefer v-urile mai mult pentru felul in care arata, pentru ca o pot tine ca pe o chitara clasica, dar daca ar fi sa aleg o firma de V-uri aleg Jackson-urile, un js32 cu niste SD-uri,sau EMG + un floyd rose,mi se pare nepretuit, si ai dreptate la partea cu palm mute pe FR, dar tot o chestie de obisnuinta ramane.
Jackson soloist cu gatul mai gros ca un lp, imi vine greu sa cred, ai facut cumva o rocada intre gaturile celor 2 chitari? laughing.
Eu am fixurile mele,nu ma intereseaza asa mult sunetul scos de amp,adica...pot canta si cu ajutorul unui amp mai ieftin,ma intereseaza in special chitara,obisnuiesc sa folosesc setari simple de distorsie, fara procesoare si pedale, doar sunetul amp-ului.
Ce consider eu ca este cel mai important este tehnica chitaristului, ce reuseste sa faca cu minimul de echipament de care dispune.
Cand incep sa vorbesc de pedale si procesoare ma gandesc direct la silicoane, parca nici n-ar fi nevoie de ele...dar nu strica laughing

| Thunderstruck a răspuns (pentru RockNbeer):

Uite ca mi-am adus aminte si ce model e jacksonul meu - http://www.faziosmusic.com/pdshop/images/041511-Jackson-1.jpg.Si da :(, si mie mi-a venit foarte greu sa cred, dar e mai gros, se simte foarte clar, n-am observat doar eu, cum am zis, eu deja aveam ideea ca jackson sunt super rapide, au gatul subtire, mi-a luat vreo juma de ora sa fiu sigur de-asta.Ii ciudat, stiu.La mine e tocmai invers, prefer o chitara cu bridge fix de 400 de lei si un amp calumea, cu un procesor la fel, decat o chitara buna si un amp slabut:)).Eu as vrea sa ma descotorosesc de pedale si sa-mi iau un procesor, e mai simplu asa, si cum am zis, ma gandesc la un g major 2, imi place extrem de mult tonul de armonie, e foarte dulce, si cum sunt fan metallica, m-ar ajuta foarte mult, ca toate armoniile lor sunt trase cu tonul asta, din cate stiu. Urasc cand ajung la armonie si sunt pe langa pentru ca am prea mult gain, ca sa era melodia, pana in acel punct.Mai schimb eu pe doza de neck, dar tot nu suna.La mine pedalele si procesoarele sunt ceva neaparat, trebuie mereu sa schimb intre clean si distorsie, imi place wah-ul foarte mult etc.

| oanaamaria explică:

Pardon Gibson* Si eu tot nu stiu ce sa aleg laughing

| RockNbeer a răspuns (pentru oanaamaria):

Gibson si Epiphone sunt 2 firme care produc chitari,Gibson produce originale iar Epiphone produc copii dupa Gibson, daca vrei calitate, iti recomand Gibson, daca vrei un pret redus dar o chitara mai proasta, ia-ti Epiphone-ul.

| oanaamaria explică (pentru RockNbeer):

Si eu spre Ginson optez, doar ca am vazut pe net ceva oferte la Epiphone si voiam sa vad cat sunt de bune. Dar oricum e destul de evident ca Gibson si Fender le intrec pe toate. In concluzie, ai putea sa ma ajuti cu ceva site-uri de unde as putea gasi chitare Gibson(poate chiar Fender) la un pret cat de cat mai accesibil?

| oanaamaria explică (pentru RockNbeer):

Superlaughing e chiar faina, sa stii. Mai ales daca spui ca se ridica la nivelul celor de la Gibson. Mersi mult!