| Ryuutaro a întrebat:

E mai mult decat praf o chitara electrica Epiphone SG Junior Limited Edition WBK si un amplificator Ibanez IBZ15GR?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Scuza-ma ca ma bag, dar eu as prefera peavey vypyr, e mortal amplificatorul dupa ce te joci putin cu el si inveti sa-l setezi. Peste 1 luna 2 poate ii schimbi si dif-ul (care-i Chinez, bine-nteles), un celestion 15W, 4 ohmi, 8 inchi, e 70 lei, si suna de rupe, o sa-ti dubleze si volumul, chiar daca in casa n-o sa ai nevoie sa treci cu volumul de 2/14 niciodata.

8 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Chitara sa zicem ca e cantabila, datorita faptului ca are doar o doza, s-a mers mai mult pe celalalte parti ale ei, ceea ce e de bine. Am cantat pe una cu 2 doze la studio si nu se simte rau in mana, dar amplificatorul care conteaza cel mai mult e unul din cele mai proaste care le-am vazut...

| Duucu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Îmi explici și mie așa mai simplu ce-s alea doze? Parcă văzusem la unele chitări "doze pasive".

| Thunderstruck a răspuns (pentru Duucu):

Sper ca nu faci caterinca de mine, pentru faptul ca am zis doar "doze", care cand citesti poti sa te gandesti si la doze de cola, cocaina etc, si ca n-am zis "doze electromagnetice". Daca (,) chiar nu stii, dozele sunt rahaturile alea dintre bridge si griff, de pe corpul chitarei, sunt multe tipuri de doze, dar dupa cum ai amintit si tu, cea mai usoara clasificare se face dupa doze pasive/active. Aici, iti dai seama cu un minim de cunostinte in electronica la ce se refera fiecare - pasive: nu au nevoie de alimentare, iar cele active au. E foarte foarte disputat subiectul asta, sunt atatea relative -pasive/active, humbucker/single coil/piezzo, impedanta, care poate varia de la 2-3 kohm pana la 25kohm, pozitia de pe chitara bridge-middle-neck, acoperirea cu un capac (sau nu), distanta dintre doze si corzi, toate caracteristicile unei singure doze influenteaza radical sunetul intregii chitare.

| Duucu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu te-aș lua la mișto laughing pur și simplu nu cunosc, sunt începător, ce dracu...

| Thunderstruck a răspuns (pentru Duucu):

Aa, mi s-a parut inseamnalaughing, sper c-ai inteles cat de cat macar cum sa recunosti o doza.

| Duucu a răspuns:

Mă bucur că te-ai găndit la chitara asta, e mai bună decăt ce ai arătat mai devreme.
Amplificatorul nu merită, ia-ți un Fender Mustang și-ți faci set bun.

| Ryuutaro explică (pentru Duucu):

Hmm. Care ti se pare mai bun dintre astea?
http://www.fly-music.ro/......ang-i.html
http://www.fly-music.ro/......o-amp.html

| Duucu a răspuns (pentru Ryuutaro):

Vorbește cu Thunderstruck, nu prea știu cum să le compar...

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ryuutaro):

Scuza-ma ca ma bag, dar eu as prefera peavey vypyr, e mortal amplificatorul dupa ce te joci putin cu el si inveti sa-l setezi. Peste 1 luna 2 poate ii schimbi si dif-ul (care-i Chinez, bine-nteles), un celestion 15W, 4 ohmi, 8 inchi, e 70 lei, si suna de rupe, o sa-ti dubleze si volumul, chiar daca in casa n-o sa ai nevoie sa treci cu volumul de 2/14 niciodata.