| Kryssukkutzza a întrebat:

Cum pot scoate un album cu muzica pentru a-l vinde (am niste melodii si sunt foarte pasionata de muzica...).

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Daca ai fost acceptat de casa de discuri, de obicei urmeaza un contract (de productie, impresariere, editare, publicitate, etc.). Contractul trebuie sa contina mai multe capitole si articole care reglementeaza intelegerea dintre parti. Acestea sunt: partile contractante, obiectul contractului, obligatiile partilor, termene si litigii. Contractul trebuie citit cu atentie si inteles iar semnarea acestuia se va face dupa ce ambele parti sunt edificate asupra drepturilor si obligatiilor lor, astfel evitandu-se ulterioare conflicte.

Managerul - acesta se ocupa de relatiile trupei cu producatorii, editorii, mass-media, si, nu in ultimul rand de interesele financiare ale trupei. Trebuie sa fie o persoana care se invarte prin lumea mondena, are relatii si cunostinte in domeniu si, nu in ultimul rand experienta in manageriat.

Pentru a inregistra piesele intr-un mod profesionist va trebui sa intri in studio unde vei cunoaste o serie de specialisti care te ajuta sa lucrezi si prelucrezi fiecare amanunt al piesei pana iese super! La noi se pare ca exista profesionisti in materie pentru ca intrarea in studio chiar a facut minuni pentru unii artisti romani. Acesti specialisti sunt inginerii de sunet, instrumentistii, producatorul executiv s.a.

CD-urile ce contin albumul trupei vor fi difuzate printr-o retea de distributie. De aceasta treaba se ocupa editorul si astfel magazinele specializate vor avea la vanzare noul album al trupei "x".

De la aparitia in magazin a albumului pana la vanzarea acestuia este o cale lunga. Aici intervine mediatizarea formatiei. De obicei promovarea o face casa de discuri. Look, sedinte foto, coregrafie, videoclip - toate sunt asigurate, conform contractului, de majoritatea producatorilor. De aici pana la adevaratul succes este doar rolul calitatii muzicii (melodie si mesaj) si imaginii tale (look, atitudine in raport cu presa, fanii). Imaginatie, talent, sinceritate, modestie, bun simt si dragoste fata de meseria aleasa sunt ingredientele principale ale succesului de durata.

http://www.muzicabuna.ro/articole/cum-te-lansezi.html