| anonim_4396 a întrebat:

De ce si la radio, si la tv melodiile cele mai difuzate sunt in alte limbi? Si culmea, sunt si in topuri... Adica melodii in spaniola si engleza, rar cate o melodie in romana. A mai observat cineva asta? Ce parere aveti vi se pare ok?

2 răspunsuri:
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Gandeste-te ca in anii 90 au inceput sa patrunda la noi melodiile asa zis comerciale. Pana in 90 melodiile acestea nu prea apareau din cauza cenzurii. Ei bine lucrurile au inceput sa se schimbe pentru ca cenzura a disparut si exista o democratizare a gusturilor muzicale si nu numai. Evident ca melodiile straine apareau la noi, dar sub alte moduri. Ca sa nu ma lungesc-pentru ca este ceva noi si noi trebuie sa ne inspiram de la ei. Succesul lor este folosit de trupele si artistii nostri-cu alte cuvinte se folosesc de aceasta formula pentru a avea succes.

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Simplu: pentru ca sunt in topuri si in alte tari importante