| lorelai cristinush a întrebat:

FUNDA...traduceti-mi si mie din limba sparga versurile poeziei "Sonet" de Nina Cassian, va rog frumos. Incepe asa: Au înmorit drumatice miloave sub rocul catinat de nituraşi. Atâţia venizei de bori mărgaşi... puteti sa o cautati si pe net, dar va rog doar GASITI-MI-O PT CA E URGENT! FUNDA FUNDA SI MULTE MULTUMIRI DRAGILOR! :*

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Sunt doar niste cuvinte inventate, nu exista dictionar pentru asa ceva. Tot ce poti face e sa intuiesti ce ar fi fost in locul lor daca era scrisa normal poezia. Vezi ca nu toata poezia e cu astfel de cuvinte, doar ca nu ti-s familiare pentru ca nu se mai prea folosesc in ziua de azi. Alea ar trebui sa gasesti in dex, pe urma umpli golurile.