| lais a întrebat:

Https://youtu.be/zvpX1nTyEmc
vreau sa cumpar fluier ca asta cum fac ca nu-l gasesc pe net help me! please!

2 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Adica fluier irlandez? Pai ce zici de asta: https://www.thomann.de/ro/clarke_tinwhistle_set.htm?

| Uxellodunon a răspuns:

Salut! Fluierul din video e un susato oriole in si bemol
il gasesti aici http://www.susato.com/konakart/Pennywhistles/Oriole/1_413_-1_16.do
neluand in considerare livrarea costa 30$, adica pe la 115 lei
In magazinele online din Romania gasesti doar niste fluiere ieftine de la Clarke intre 40 si 70 de lei sau de la Generation, pe la 40 de lei, Vezi pe siteul flymusic.ro
Inainte se gaseau fluiere Generation (Gewa se numesc pe site-ul lor) la Senia in Bucuresti dar acum nu mai au in stoc. Pentru incepator recomand un generation, au mai multe game dar ai vrea unul intr-o gama comuna (D sau C, adica Re sau Do)
Exista la diverse balciuri, targuri de craciun tarani care vand fluiere de lemn facute in Romania, unele pe la 5-10 lei (nu recomand, foarte prost acordate) si unele mai bunicele pe la 40-50 de lei (dar tot substandard)

Pentru ceva mai bunicel recomand sa-ti iei din afara, gasesti foarte multe firme si de mai mare calitate in Anglia,
Fluiere nici chiar asa scumpe si bune de incepator si care suna foarte bine pentru pretul lor sunt cele facute de Tony Dixon
https://www.tonydixonmusic.co.uk/ (vezi ceva in gama C sau D, dar nu Low d, ala e mai complicat) (sau B bemol sau A, ma rog, ce vrei), platesti cu paypal sau cu cardul de credit si ti-l trimit prin posta, vine in Romania cu serviciul de curierat UPS