NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

La ce instrument muzical v-ar plăcea cel mai mult să ştiţi să cântaţi? Ce instrument muzical credeţi că vi s-ar potrivi cel mai mult?
Deşi tentaţii sunt multe, a mea de pe primul loc cred că e saxofonul. Sunetul, atitudinea, atmosfera, flexibilitatea libertăţii de a improviza, transportarea uşoară şi posibilitatea de a cânta oriunde, orice, fără constrângeri, senzualitatea formelor, vibraţiilor, emoţiilor transmise...mă încântă totul.
Ca exemplu: http://youtu.be/p5EM9SjLiv4
Pentru voi ce instrument este ca şi făcut pentru voi, dacă există?

70 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Hmm, mi-ar placea sa stiu sa cant la acordeon. Si la pian mi-ar placea, dar nu cred ca mi s-ar potrivi. laughing

| Tiberius19 a răspuns:

Mie, mi-ar placea sa invat sa cant la chitara, si, cred ca acesta ar fi instrumentul ce mi se potriveste.Ar mai fi si pianul sau orga, dar mai degraba ar fi chitara.Nu stiu de ce, dar simt ca acesta e instrumentul meu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De când mă știu, am adorat muzica la saxofon, mă îmbătam cu frumusețea ei... Îmi amintește și de acele filme clasice, dar și de filmele cu gangsteri, mafioți și cluburile de noapte unde afacerile mergeau "brici" pe muzica aceasta. Parcă inspira și personajele... : ))
La fel de frumos, mi se pare și sunetul cimpoiului, prezent în muzica irlandeză. Și vioara...
Nu știu ce instrument mi s-ar fi potrivit. Dacă eram talentată în muzică, cu siguranță, o alegere tot aș fi făcut. Cred că mi-aș fi dorit să cânt la mandolină. Da, iubesc mandolina...

| SaveTheNature a răspuns:

Orga

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru floresdemayo):

Pe tine te vad cantand la trompeta.
-->www.youtube.com/watch?v=i87mk0Uzivo

NOname
| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

...şi mie mi-a ieşit pianul.hee hee

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

De vină-s dioptriile... : ))

NOname
| NOname explică (pentru contαbαndonαt):

Îţi fur vărul cu saxofonul şi besame mucho. tongue

| AvalohAlyn a răspuns:

Pianul si chitara! Mereu ascult pe youtube muzica produsa de pian si chitara! Ma relaxeaza si imi provoaca o armonie de nedescris, mai ales pianul.

NOname
| NOname explică (pentru floresdemayo):

Da, exoticul cimpoi şi romantica mandolină...
Îmi plac şi mie, mai ales muzica de cimpoi scoţian.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

CA sa vezi.laughing uite ce zic eu: hai sa facem o formatie vocal -intrumentala cu membri TPU.care cu intrumentele aratate, care cu voc, ce mai ajungem in topuri. Scoatem tara din criza si candidam la presentie laughing

NOname
| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Partidul - TPU.
Mascota - cocarda portocalie.
Obiectivul - muzical-prezidenţial.
La tobă, la nervi, la cratiţă şi tastatură... bunica!
Bunica preşedinte!
Eeeeee...
Hip, hip, uraaaa!
Hip, hip, uraaaaaaaaaaa!

| Happyjump a răspuns:

Eu știu să cânt la pian, dar mi-aș dori să cânt la tobe pentru că îmi place să lovesc chestii

NOname
| NOname explică (pentru Happyjump):

Îmi place cum te-ai exprimat: "să lovesc chestii".hee hee

| Andronik_Eugenika_1999 a răspuns:

Imi plac mult instrumentele cum ar fi chitara sau pianul! Dar daca as alege din astea doua asa alege pianul, un instrument misto!

Răspuns utilizator avertizat
| Happyjump a răspuns (pentru NOname):

Mi-a venit pe moment

| Deaad a răspuns:

Mi-as dori sa cant la chitara electrica dar momentan nu se poate.Am totusi o mandolina de 30 de anilaughing
Tobele ar fi pe locul 2.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru floresdemayo):

Deabia am fost la control si mi-au zis ca cica n-am nevoie de ochelari. Mi se zice vulturul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur as alege saxofonul! Nu stiu de ce ma simt asa atras de el, dar mereu cand aud un saxofon ma pur si simplu ma opresc si ma bucur de ce aud.

It's like I've been born to love it! big grin

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Aha. love struck

| ALGator a răspuns:

Depinde si de scop.
Daca doresti sa cinti ca instrumentist, orice instrument e bun (!). Nu exista un criteriu care sa le ierarhizeze.
Daca doresti sa compui, mai ales muzica mai complexa, sa iti faci singur cintecele (si sa intelegi muzica) = pianul (sau ceva cu claviatura) si nimic altceva.

| ALGator a răspuns:

Saxofonul e un instrument splendid (si daca il stapinesti atunci poti cinta si la flaut - sper sa nu ma insel :-) ).
Daca insa vrei sa inveti un instrument si sa cinti la el mai cu pretentii dar din diverse motive nu ai timp sufficient (sau energie), atunci chitara e o alegere. Chitara iti da ceva de la inceput (dupa ce stii sa cinti acordurile) si te lasa sa si "cresti" cu ea.

NOname
| NOname explică (pentru ALGator):

Mulţumesc, ALGator.
Dar m-ar interesa mai degrabă părerea personală şi subiectivă a fiecăruia, nu generalităţi.
Cu ce instrument tu te identifici (nu neapărat ai şi cânta)?

| ALGator a răspuns (pentru NOname):

Eu am o problema pe care insa nu am avut-o dintodeauna: ma identific cu toate, sincer vorbind. Am devenit un fel de poligam.
Istoric vorbind (de la frageda copilarie), preferintele mele au fost: acordeon, orga de biserica, chitara. Apoi am trecut la poligamie.
Leacul pentru asta este un sintetizator muzical care sa redea fidel instrumntele (atit cit se poate) si un program (soft) de compozitie. Dar pentru asta trebuie sa stii totusi sa cinti la un instrument, de preferat pianul.
Din pacate raspunsul meu nu ajuta.

NOname
| NOname explică (pentru ALGator):

Ba, m-ai lămurit. Eşti o fire muzical-eclectică.hee hee
Pe undeva şi eu sunt.

NOname
| NOname explică (pentru HeaHwaYoung):

: )

| Dragosdoar a răspuns:

Muzicuta,am o chitara acustica dar muzicuta a fost primul meu instrument, am primit-o pe la 5 ani deci era ca o jucarie pentru mine si am stricato. Uite ceva foarte interesant aici
https://www.youtube.com/watch?v=WGQkgrpGAUM