| LadyByanka a întrebat:

M-am decis sa sustin proba de aptitudini la sectia vocala. Nu prea stiu cu ce se mananca si nici nu are cine sa ma indrume si asa ca voiam sa intreb persoanele care au treut prin asta sau trebuie sa treaca..la Proba a II-a trebuie ales un stil de canto(dintre canto classic, canto jazz si canto traditional romanasc)? Iar la ele imi puteti da exemple de melodii pe care trebuie sa le sustii sic ate ar trebui pregatite? Iar melodiile trebuie sa aiba un nejativ pe CD sis a fie in romana? La inscriere trebuie sa ma prezint cu altceva decat copie certificate, copie bulletin si formularul pe care il primesc de la secretariatul scolii mele?
PS: Scuzati ca am pus atatea intrebari dar din Anexa 3 cu toate tipurile de probe nu am prea inteles mare lucru.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. DA, trebuie să ALEGI una din cele 3 specializări!

2-3. Trebuie să-ţi alegi un repertoriu format din 4 piese de acel gen!

În Anexa 3 se preciza :
"Proba compusă din două piese, diferite, cu sau fără acompaniament..."
Deci, NU este obligatoriu să ai negativwinking
Piesele le alegi tu, din repertoriul naţional ( evident, să fie în limba română ).

4. Actele necesare înscrierii pentru participarea la probele de aptitudini :
* Anexa la Fişa de înscriere ( o primeşti de la Şcoala de provenienţă )
* Certificat de naştere - copie
* Carte de identitate - copie
* Adeverinţă de la medicul de familie cu menţiunea "Apt pentru efort fizic" - la tine NU este cazul.
* Cerere înscriere la Probele de aptitudini ( o primeşti de la Liceul unde te înscrii ).

Toate cele bune.