| anonim_4396 a întrebat:

Pentru rockeri

Ce parere aveti despre

rockul alternativ

black metal

folk metal

death metal

power metal?

Răspuns Câştigător
| Mayhem_8215 a răspuns:

Haoleu, nene, da multe genuri si subgenuri.
Stii, alternativul mi se par cel mai usor de facut si compus. Poate fi si frumos, insa adesea duce inspre penibil. De black metal nu comentez, ca nu am puterea de a lumina pe careva daca expun parerea, ori stii, ori nu are rost. Folk metal din pacate nu prea ascult, iar death metal cunosc si apreciez tot genul, in special partea de progressive si tehnical. La power metal are rost sa comentez daca s-a afirmat ca exista doar Sonata Artica? Helloween, Blind Guardian, Running wild, Stratovarius, Avantasia, Iced Earth, trupe mai vechi cu mai multe albume vandute si baza mai solida de fani vad ca trebuie sa se axeze pe alt gen, ca deja sunt eclipsati.

2 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Rock alternativ-avand in vedere ca e genul pe care il ascult cel mai mult, e normal sa am o parere buna, mai ales ca imi plac vreo 20-25 trupe de alternativ

Black-Hell yeah! Nu stiu de ce spun unii ca e pentru satanisti, poate nu-l inteleg.Totusi nu brutal black metal.Melodic,cum sunt CoB :d

Folk-nu prea ascult, deci nu pot sa-mi dau cu parerea prea bine.Din genul asta ascult doar Eluveitie, Subway to Sally si putin Korpiklaani

Death-nu ascult mai deloc...asa doua trei melodii de la Canibal Corpse

Power metal? Sonata Arctica.Restul nu mai conteaza,pentru ca Sonata ii eclipseaza total din orice punct de vedere.Pur si simplu m-a vrajit genul asta de cum l-am ascultat, prima melodie fiind Blinded No More, de la Sonata. big grin

| Dumnezău a răspuns:

@Mayhem...nu am dorit sa se inteleaga asta.Pentru mine Sonata Arctica este peste trupele pe care le-ai enumerat tu, fiind a doua trupa favorita a mea.Merge si Avantasia, dar asculta mai multe cantece de la Sonata.Sunt peste orice de la Blind Guardian sau alte trupe de power.