| sTeFaN. a întrebat:

Puteti face o comparatie intre Manele Si Rock? Vara mea este rockeritza, si de fiecare data cand ne intalnim ne cicalim unu-l pe altu-l din cauza muzicii. Ea zice ca manelistii sunt cocalari si ca manelele nu se poate numi muzica.Eu ascult toate genurile de muzica in afara de populara si rock happy

13 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Si eu ascult rock...si nu sunt deloc de acord cu vara ta desi ascultam acelasi gen...gusturile nu se discuta...fiecare asculta ce vrea si ce ii place.Si crede'ma ca majoritatea colegilor mei sunt manelisti si in ciuda acestui fapt sunt niste oameni extraordinari.Eu nu am nici o problema cu nimeni.Cum am mai spus FIECARE ASCULTA CE VREA.Si nu cred ca am urlat niciodata asa din senin dupa cineva:"cocalarule"sau"manelistule". In schimb patesc de multe ori ca cei care asculta alte genuri de muzica sa se lege de mine pe strada pentru ca ascult rock.Si atunci ma enervez foarte tare si incep cu cuvinele"dulci" laughing. in schimb ii respect foarte mult pe cei care stau in banca lor si nu se leaga de ceilalti.pana la urma suntem oameni toti indiferent de ce muzica ascultamhappy

| faranume a răspuns:

Eu nu am nmc nici cu rockerii dar nici cu manelistii...
Ambelele sunt 2 genuri de muzica...
Bine este adevarat ca manelele vorbesc despre bautura femei. dusmani etc.
Insa fiecare are gusturile lui...
deci gusturile nu se discuta.

| stillhartu a răspuns:

Si are perfecta dreptate. Daca stai sa analizezi populatia careia i se adreseaza manelele cu siguranta vei descoperi ca majoritatea oamenilor care asculta asa ceva provin din familii in care educatia nu prea a avut un rol important. Si treaba asta se vede si la cei care compun manelele. In multe piese apar dezacorduri gramaticale cat incap. Nu zic ca omul numai greseste... dar totul pana la un punct. Si tu ai gresit TPU-ionut."manelele nu se poate numi muzica" Dar se iarta. O greseala de asemenea fel nu te face incult ori analfabet. Doua greseli in aceeasi fraza, probabil ca da. Manelele fac tara sa arate ca una de oameni inculti, analfabeti, o tara in care banii, puterea si dusmania sunt pe primele locuri. In muzica rock, e alta treaba. Se adreseaza altor categorii de oameni. Si de aceia, cei care nu se incadreaza in acele categorii nu au cum s-o indrageasca.

| pepenerosu a răspuns:

Da. si eu sunt de acord...manele deriva din muzica turceasca dupa parerea mea...si eu nu prea agreez acea muzica, si da. pot face o comparatie! sunt total opuse.in primul rand in rock se vorbeste despre iubire, tristete, in fine.cam de toate.in manele se vorbeste despre bani, despre barbati inconjurati de femei sexi.si de obicei femeile sunt discriminate in manele... ceva in gen. femeile la picioarele barbatilorhappy. si bautura.si dusmani. da chestia cu dusmanii mi se pare foarte aiurea...

| JackieSue a răspuns:

Sunt de acord cu varul tau whistling.

| Marry:X a răspuns:

Buna.Pai eu sunt contra rockului:-s, dar nu ascult nici manele. O singura manea imi placehappy. In rest melodii triste:X

| Danut4 a răspuns:

Diferenta este ca rock-ul nu este cantat de tigani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E exact cum spune si ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spuneu, mergi pe rock!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi si eu am un var dar eu sunt cu punk-rock iar el asck manele...si ne intelgem perfect:X:X eu cred ca dk asck manele te-ar intelege si nu cred ca iti dai seama dupa o pers dupa genul de muzica pe care il asck....cred ca a trebui sa lasati amandoua dl voi si muzica sa nu mai fie un obstacol in relatia voastra..multa bafta..papppaaaa :*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar, manelele nu sunt genul de muzica pe care imi face placere sa il ascult. Nici vorba, nu imi plac deloc. Nici muzica rock nu o agreez in mod deosebit, dar asa cum au spus si altii, intre ele este o mare diferenta. Manelele se adreseaza celor cu o educatie proasta, celor analfabeti, inculti [imi cer scuze pentru lipsa de delicatete si totodata imi cer scuze fata de cei care asculta manele; e o opinie pur personala, deci nu va suparati], pe cand muzica rock e...la polul opus, ca sa spun asa. Pot recunoaste, desi nu agreez niciunul din aceste genuri de muzica in mod deosebit, ca muzica rock este mult mai buna decat manelele. Eu te sfatuiesc sa renunti la manele. Si da, asa cum a mai zis cineva, nu e corect [din punct de vedere moral] sa spui "nu ascult populara". Este muzica specifica neamului nostru, neamului romanesc si este o muzica foarte frumoasa, daca o traiesti cu adevarat, daca simti ceea ce vrea sa iti transmita interpretul. Dar pentru asta e nevoie de o sensibilitate pe care multi nu o au, sau refuza sa o aiba. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate manelele sunt pentru cocalari.

| Чернобыль a răspuns:

Eu sunt rockerita iar aproape toate verisoarele mele sunt maneliste.