| Anonimus11111 a întrebat:

Salutare tuturor! Am 17 ani si imi place mult muzica (mi-am descoperit pasiunea acum 2 ani, timp in care am inceput sa cant la chitara). Problema este vocea care nu-mi place deloc cum suna si imi pare rau ca nu am perfectionato mai de mic. Acum am vocea in schimbare si ma deranjeaza mult in timp ce cant o melodie. Uneori vocea suna fals si nici nu pot atinge note ridicate (de abia ating do de sus). Cei care m-au ascultat cantand au spus ca am putin potential in voce, dar eu vreau sa o perfectionez sa pot simti bucuria celorlalti cand le cant. Intrebarea meu este daca ati avut careva prioblema asta in adoleacenta si daca ati reusit sa va perfecrionati vocea, prin ce metode? As putea sa imi fac vocea sa sune mult mai bine?

4 răspunsuri:
| Curious9 a răspuns:

1. Vocea nu este singurul mod de a canta. Exista cel putin 30 de instrumente ( pe care le-am vazut eu cu ochii mei ) si pot face un om fericit
2. Pasiunea pentru muzica este normala pentru un adolescent, este strans legata cu latura emotionala, asa ca sfatul meu: nu te apuca de aceasta cariera decat daca stii ca ai o personalitate puternica si stii sa te impui, altfel nu vei rezista mult si vei ceda sub influenta drogurilor, alcoolului.
3. Vocea e data de Dumnezeu! Daca esti baiat, SHIT! - vocea o sa devina din ce in ce mai urata, daca esti fata, inca ai o sansa. Dar trebuie sa urmezi un regim. Nu manca alimente care cauzeaza balonare, sau alimente care contin hormoni. De asemenea, mananca cu cel putin 3 ore inainte sa exersezi. Vocea se 'deregleaza' daca gatul e prea uscat sau prea umed, sau daca acidul din stomac refuleaza.
4. HARD WORK! Daca vrei sa-ti antrenezi vocea, trebuie sa petreci cel putin 4-5 ore pe zi timp de 6-8 luni, daca vrei sa vezi inbunatatiri, si apoi cel putin 3 ore ca sa o mentii.
5. Ingredientul final. Canta numai atunci cand simti nevoia ( in nici un caz cand esti suparata sau cand plangi ) Muzica alina sufletele oamenilor, ii face fericiti, le da speranta de viata celor tristi... e greu, dar merita. TOT inainte! happy
Bafta!

| Thunderstruck a răspuns (pentru Curious9):

Ahahaha, "Vocea e data de Dumnezeu"rolling on the floor))))))

| Anonimus11111 explică (pentru Curious9):

Esti solist? Scuze pentru intrebare dar sti multe informatii de care aveam nevoie. Ai facut sau faci cumva canto?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Anonimus11111):

Nu e solist. E doar cineva care vorbește mult fără să spună nimic. Dacă îi citești tot răspunsul, o să vezi că nu a spus nimic din ce nu știai deja.