| greylady a întrebat:

Am o fetita care este in clasa a III-a si as vrea sa ii dau carti sa citeasca, potrivite pentru varsta ei. Nu am nicio idee. Ceva sugestii? Fundita.

Răspuns Câştigător
| Mistique2524 a răspuns:

Fetiteti mele i-au placut mult Heidi, fetita muntilor si Print si Cersetor. Eu am gasit pe site-uri tot felul de recomandari pentru lecturi. Mi se parut cele mai folositoare astea doua:
https://www.kidslicence.ro/prima-mea-carte-citita
http://www.kjmecklenfeld.nl/10-carti-de-citit-pentru-fetite-de-10-ani/

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Povestile lui Ion Creanga, sunt foarte frumoase si usor de inteles.

| minrest a răspuns:

Carti de Jules Verne, de Jack London, Robinson Crusoe de Defoe. Multi le considera peste varsta ei, dar eu am observat ca sunt bune, sa vorbesti cu ea despre carti, la varsta asta e dispusa sa discute cartea cu tine.

| Adry05 a răspuns:

Heidi fetita muntilor
Colt alb
Matilda- Roald Dahl
Charlie si fabrica de ciocolata
Uriasul prietenos

| ania a răspuns:

Cronicile din Narnia, de CS. Lewis, educă și mintea și sufletul, sunt profunde și interesante,