| Kosminutza12 a întrebat:

Hi! Sunt in clasa a VI-a ( a 6-a ), am 12 ani si as vrea sa ma apuc sa citesc o noua carte. Imi puteti da niste sugestii de carti care ar trebui sa le citesc la varsta mea, va rog? big grin
Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| Andreiutza016 a răspuns:

Sall! Depinde de ce gen iti place sa citesti, mie imi place cel fantasy imbinat cu mister.Eu am citit Charlie Bone (aici sunt 3 volume diferite)si scoala de magie; Charlie bone si calatorul in timp si Charlie Bone si sarpele albastru, scrise de Jenny Nimmo. Poate suna nu prea tare dar sunt super cartile sa stii! Si volumul 4 din Ciresarii mi-a placut! De asemenea a fost tare cartea Povestea lui Desperaux.Mie mi-au placut si romanele politiste.Si eu le-am citi si au fost tari(am aceeasi varsta ca a ta). Sper sa-ti placa!

| Kosminutza12 explică (pentru Andreiutza016):

Eu ma gandeam sa incep sa citesc "O lume disparuta". Ce credeti?

| roxydulkik2000 a răspuns (pentru Kosminutza12):

Da e buna cartea...am citit-o si eu

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite o listă cu lecturi pentru clasa a VI-a aici, în partea de jos a paginii http://lecturirecenzate.ro/

| Euletitia a răspuns:

Buna! Incearca urmatoarele carti:
"Ciresarii"-Constantin Chirita
"La Medeleni"=Ionel Teodoreanu
"Singur pe lume"-Hector Malot
"Batranul si marea"-Ernest Hemingway
"De veghe in lanul de secara"-J.D. salinger
"Colt-Alb"-Jack London
"Lassie se intoarce acasa"-Eric Knight
"Heidi, fetita muntilor"-Johanna Spiry
"David Copperfield"-Charles Dickens
"Calatoriile lui Gulliver"-Johnathan Swift
"Micul print"-Antoine de Saint-Exuxpury
"Robinson Crusoe"-Danie Defoe
lectura placuta orice ai alege si succes la scoala!

| ninaelenadobrev a răspuns:

Tot ce apare la bravo si bravo girl sun ok sa stii, daca nu incearca carti fantasy de varsa intre 12-14 ani cam asa

| BiancaGeorgiana a răspuns:

Pai...hmmthinking Incearca sa citesti Cartea cu jucarii de Tudor Arghezi. Iti va folosi si mai departe in clasa a9ahappy

| Mademoiselle18 a răspuns:

Mary Poppins happy Este foarte frumoasa si am aflat de curand ca exista si un film cu acelasi nume :*

| sakurainger a răspuns:

Stiu mai multe carti pe care le-am citit si mi-au placut mult:
-,, Insemnarile unei pustoaice" au aparut volumele 1 si 2 de Rachell Renee Russel
-,, Avatar" nu este dupa film. In aceasta carte e vorba de niste adolescenti ce trebuie sa lupte ca lumea sa fie salvata. Au aparut volumele 1 si 2. De Tui.T.Schuterland
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Gheorghitoaia_Geta_1980 a răspuns:

Sinngur pe lume de hector malot
dar daca esti foarte sensibila mai bine nu o citi! big grin