| unknownpink008 a întrebat:

Imi recomandati, va rog, carti potrivite unui copil de clasa a VI-a -a VII-a? Dau funda la cele mai bune sugestii!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Nu stiu ce ai citit pana acum, dar iti recomand "Singur pe lume"- Hector Malot, "Winnetou"-Karl May, "Moby Dick"-Herman Mellville, "Marile sperante"-Charles Dickens, "Ciresarii"-Constantin Chirita, "Toate panzele sus!"-Radu Tudoran, "Contele de Monte-Cristo", "Cei trei muschetari", "Dupa douazeci de ani", "Vicontele de Bragelone"-Alexandre Dumas, "Aventurile lui Kuckleberry Finn", "Aventurile lui Tom Sawyer"-Mark Twain, "Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe, "Calatoriile lui Gulliver'-Johnthan Swift, "Robinson Crusoe"-Daniel Defoe. Lectura placuta!

8 răspunsuri:
| SashaS a răspuns:

Buna! Ai putea sa citesti " Doar o lacrima ", " Imbratisarea ", "Mica printesa ", " Caini turbati ", aceste carti pot spune ca sunt de dragoste si putin SF. Poti citi insa si " Ciresarii " ( 5 vol. ), "Toate panzele sus ", "La Medeleni ", "Baltagul ".
Sunt niste carti superbe! Ti le recomand cu tot dragul! Te pup! Bafta la citit!

| unknownpink008 explică (pentru SashaS):

Ciresari, toate panzele sus, la medeleni si baltagul le-am citit happy

| Helena0501 a răspuns:

Buna! si eu sunt in clasa a 6a. La inceputul anului am primit o lidta cu lectura obligatorie de la d-na profesoara de romana.
Eu am sa-ti dau doar romanele
Charles Dickens -,,Marile sperante"
Mark Twayn-,,Print si cersetor"
Calistrat Hogas -,, Pe drumuri de munte"
Mihail Sadoveanu-,, Tara de dincolo de negura"
Alphonse Daudet-,, Piciul"
Marin Preda -,, Morometii"
Antoine Saint De Exupery-,, Micul print"
Sper sa-ti fie de folos! happy

| unknownpink008 explică (pentru Helena0501):

Le-am citit pe toate, tot la inceputul clasei a 6-a! Mersi

| mooska a răspuns:

"elevul dima dintr-a saptea" de Drumes.
"chirita in provincie" de Alecsandri

| Capitolina a răspuns:

Teme pentru acasa de Nicolae Dabija