| mihaela2526 a întrebat:

am o intrebare..am un bebelus de 6 luni..care de azi dimineata pana acum(ora 14.30) a facut treaba mare numai moale..si cu apa..de 5 ori.din ce cauza sa fie? pana acum dintisorii nu i-au dat..si fructe ii dau mar, banane si piersica. poate sunt de la fructe? sau de la dinti?!

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cred ca are diaree.Ar trebui sa-i dai ceai de menta, cat mai mult(sa nu se deshidrateze), fara zahar.Mar ras, banane impreuna cu biscuiti pisati amestestec, ar fi indicat.Acum sunt medicamente mai multe,fata de timpurile vechi,asa ca poti intreba si la o farmacie.Dar ar fi mai bine, sa mergi la urgenta-pediatrie, ca sa fii sigura ca nu se v-a intampla ceva mai grav. Si inca un lucru:trebuie spalat foarte bine funduletul si dat cu un unguent, ca sa nu se irite, inroseasca.

| Mihaela1964 a răspuns:

Fierbe orezi si fa mucilagiu, laptele trebuie amestecat cu acest mucilagiu.Mai da-i ceai de menta neindulcit, chiar si-n loc de apa.Renunta la fructe de orice fel, la supa de legume.Sterilieaza biberoanele cu mare atentie. Daca scaunele moi nu-si schimba consistenta mergi la Urgente, copiii de varsta asta se dezhidrateaza cu usurinta si asta e grav.

| grab a răspuns:

Cel mai banal ar fi sa aiba nevoie de Hydrasec.
Altfel mai grav s-ar putea sa aiba o intoleranta la ceva si trebuie analize competente.

Sanatate!