Întrebare recomandată | Tha_Denny_1990 a întrebat:

Buna TPU am un bebe de 4 lunisoare si am fost zilele acestea la doctorita pentru vaccin. Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine sunt kg, are 8kg 400 doctorita a spus ca nu ar trebui sa ma ingrijorez pentru ca o sa inceapa sa slabeasca dar eu tot stau cu gandul ca e prea mult ba chiar mi-a spus sa incep sa ii dau cereale pe baza de orez. Tin sa mentionez ca il hranesc cu millupa. Ce credeti ar trebui sa ma ingrijorez si sa urmez sfatul doctoritei de ai da cereale?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
De ce la 4 luni ii dai lapte praf? in ziua de azi nu se mai alapteaza pruncul la san?
Te-ai intrebat cate e-uri sunt in acel lapte? mai bine cere ajutorul unui medic nutritionist si vezi ce are de zis.
Cat despre cereale, eu zic consulti fiecare eticheta cu mare grija.
http://www.copilul.ro/......a5456.html
Sfatul medicului este cel mai indicat
Sa-ti traiasca bebelusul :)
O seara buna:)

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Vezi ca sunt cereale speciale pentru bebelusi recomandate de pediatru.
Tot timpul e bine e sa ceri si pararea altui pediatru fie el la particular.

| Krises a răspuns:

Du-te mai bine la un medic specializat, nu pune intrebarea asta pe un site unde media de varsta e 14-15 ani, vezi si tu ce raspuns ti-a dat TabFury.

| cristianela a răspuns:

Panala 6 luni noi nu am dat decat lapte, dup-aia diversificare, si al nostru a fost grasun, si nu i-am dat cerealae, ci doar fructe si legume si carne. Gasesti pe net o schema de diversificare, trebuie doar sa dai un search pe google cu diversificare alimentatie bebelusi. Nu uita sda scoti cerealele pentru cateva luni din schema, ca sa nu se ingrase mai mult. Succes!

| DomnisoaraAtotstiutoareNikki a răspuns:

Buna Eu cred ca da pentru ca nu stii ce consecinte poate avea lucrul asta asupra copilului tau.Bafta! big grin

| leonemada a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu te stresezi! imediat ce bebelul tau va incepe sa mearga de'a buselea si sa mearga, va slabi destul de multicel, dar se va inalta pe masura happy te sfatuiesc sa nu incepi cu cereale diversificarea ...contin gluten si te poti trezi cu un o alergie urata din cauza glutenului! diversificarea se incepe de la 6 luni, cu piure de morcov, pe baza regulei de 3 zile cate o leguma noua ( intra pe grupul "diversificare de la 6 luni" pe facebook, si vei gasi o multime de informatii foarte bune pentru inceperea unei diversificari corecte, si care nu va dauna sanatatii puiului tau peste ani! NU INCEPE SA II DAI NIMIC INAFARA DE LAPTE PANA LA 6 LUNI! RISTI SA ITI FACA ALERGII FOARTE URATE SI PERICULOASE!

| Tha_Denny_1990 explică:

Nu eu am ales sa nu il mai alaptez daca aveam ii mai dadeam dar din pacate nu am mai avut si din acest motiv am apelat la formula. am intrebat si un alt medic si mi-a spus ca o sa mai scada sa nu ma ingrijorez dar nah asa sunt mamicile