| PrINcEss_Y a întrebat:

Am o catelusa de doi ani rasa shitzu cand am fost cu ea la vaccin mi-a spus ca este prea grasutza ati putea sa-mi spuneti cam cum si cu ce so hranesc ca sa mai slabeasca?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Foarte rau ca nu mananca granule goale. Cu siguranta din cauza asta e si mai grasuta. K pe langa granule primeste si bunatati. Din pacate bunatatile astea pot sa-i scurteze viata si la jumatate daca nu faci ceva in sensul asta.
Ca sa o ajuti sa slabeasca ia-i Royal Canin Light sau RC Obesity. Pune-i in farfurie si nu-i mai da altceva. La sfarsitul zile va manca si din alea, doar nu e bleaga sa moara de foame cu mancarea in nas. Alta metoda mai blanda din pacate nu exista.
Si cel mai important: renunta la ce ii dai in plus pe langa granule (mancare gatita, dulciuri, etc) pentru ca o otravesti. E rasa mica si extrem de sensibila.
Daca vrei sa-i mai dai si altceva pe langa granule, fa-i orez cu legume (morcov, ardei gras, telina), da-i un pic de branza dar nesarata si nu prea grasa, da-i mar, chestii care are voie.
Serios iti spun, daca nu o ajuti sa slabeasca si ii mai dai si chestii nesanatoase pentru ea, vei avea mari probleme cu ea. E grav daca la 2 ani deja s-a ingrasat. Probabil are si ficatul marit, iar asta nu e de bine.
Mai bine fii autoritara, chiar daca plange si cerseste si alte chestii nesanatoase, decat sa fii buna si sa ii faci rau. Mai mult o iubesti daca faci totul spre binele ei, decat daca faci cum vrea ea si ii dai chestii interzise.
Ps: du-o cat de des poti in parc si stai cat mai mult acolo cu ea. Antreneaz-o sa se joace si sa faca miscare. E sanatos pentru amandoua.

8 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Granulele de la Royal Canin sunt cele mai bune. Si ar trebui sa le manance ca nu sunt mari. Adica sunt facute special pentru rase mini. Mie chiar mi se par prea micute. Eu ii iau Fionei (bichon) RC Mini Junior si nici nu le mai mesteca, le inghite cu totul cat de mici sunt...

| Anca a răspuns:

Pai ceºi mai dai in plus?

Cumpara-i mancare light, in primul rand.
Si in al doilea nu o mai indopa cu tot ce mananci tu!

Vezi ca nu au voie sa manance tot ce mancam NOI!

| eugem35 a răspuns:

La hrana de animale se gaseste mancare pentru catei si pisici grase obeze este foarte nuba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt boabe pentru catei speciale pentru cei grasi...intrebi la petshop si sigur au...eu am vazut in toate magazinele pentru animale. irina

| PrINcEss_Y explică:

Dar ea nu mananca doar granule goale

| PrINcEss_Y explică:

Ce granule as putea gasi sa fie micutze mai mici decat cele royal canin ca nu-i plac asa mari?

| PrINcEss_Y explică:

Multumesc mult pentru raspuns,, sufletzel'' acum micuta mea Maya a mai slabit iar cand m-am mai dus cu ea la control ia dar drept rasplata jucarioara cu care se joaca toata ziua multumesc mult!

| andreutza89 a răspuns:

Dar nu ai intrebat doctorul ce ar trebui sa ii dai sa manance ca sa slabeasca?