| Costeaalexa a întrebat:

Bună ziua.am și eu o problema.sunt angajata de 1 an jumate la o firma privata de paza cu contract pe neterminat. Și sunt însărcinată în 3 luni de zile.mă poate da afară dacă afla? nu știe nimeni nimic.Cum obțin maternitate.Cum dau vestea la munca.ce mă sfatuiti

Răspuns Câştigător
| larrii a răspuns:

De ce te-ar da afara? Ai dreptul sa ramai insarcinata, nu e ca si cand iti interzice cineva acest lucru. Te duci frumos la seful tau si ii dai vestea cea mare, eventual inainte de a-i spune poti merge si la medicul de familie sa il intrebi daca poate afecta in vreun fel sarcina (din ce ai zis mai sus am inteles ca lucrezi la paza). Daca exista repercursiuni, ii poti spune sefului tau ca ai vorbit cu medicul de familie si nu ai voie sa lucrezi pe perioada sarcinii (daca va fi cazul). Iti poate da concediu medical pe urmatoarele 6 luni, iar apoi dupa ce nasti vei avea concediu de maternitate.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai mult, pe perioada sarcinii si a cresterii copilui e cam greu sa-ti desfaca contractul de munca. In acest sens mergi la medicul de familie si iei o dovada ca esti grvida si o depui cu numar de inregistrare sau prin scrisoare cu confirmare de primire (fa-ti 3-4 copii dupa adeverinta medicala). Citeste si aici: http://www.smartree.com/......-de-proba/