| Sara2 a întrebat:

Prietenul meu m-a parasit si eu cred ca sunt insarcinata (deoarece am avut contacte neprotejate, dar cu terminare afara) si nu am bani sa fac avort, si el nu cred ca mi-ar da nici macar pentru a il da afara, ce ma sfatuiti sa fac? nu trebuie sa stie nimeni, acest lucru nu pot afla nici macar ai mei, ce ma sfatuiti sa fac? va rog fara prostii gen "pastreazal" ca nu se poate

Răspuns Câştigător
| DenisaAbdn a răspuns:

Fara suparare, dar esti un personaj. De-a lungul timpului am vazut intrebarile tale si teama ca esti sau nu insarcinata.Ai revenit mereu cu detalii, cu graficul problemei lunare, a contactelor sexuale, pana si consistenta si culoarea problemei. Daca la o adolescenta de 14-17 ani mai inteleg ( oarecum), la tine, la peste 23 de ani, este jenant sa nu te informezi singura si sa nu ai grija de tine, cu atat mai mult cu cat spui ca esti studenta, deci ai o anumita educatie. Multi useri si-au facut timp sa-ti raspunda si sa te ajute.Si nu o data. E chiar atat de greu, la varsta ta, sa te protejezi si sa fii putin mai responsabila?
Legat de intrebarea ta, fii putin mai rationala. Nu stii daca esti insarcinata, dar te-ai gandit deja la avort, la familie si la felul cum ar reactiona prietenul tau, adica pui carul inaintea cailor. Vezi intai situatia exacta si abia apoi cauta solutii. Si un sfat, maturizeaza-te.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca cineva trebuie sfatuieste sa nu-ti omori copilul este o prostie? Linisteste-te si gandeste-te ca, daca esti insarcinata, bebelusul nu are nici o vina. Vezi si tu ca soarta se impotriveste avortului. Mai bine mai gandeste-te. Tu vei ramane oricum mamica lui, e alegerea ta daca vei fi, toata viata, mamica unui bebelus viu sau a unui bebelus mort. Dar ar trebui sa te gandesti mai mult la copil decat la tine si sa te intrebi de ce toate comploteaza impotriva unui posibil avort.

| mihaibr11 a răspuns:

Buna! Parerea mea e ca prima data sa fii sigura daca esti sau nu insarcinata. Daca se dovedeste a fi adevarat trebuie sa cauti sa te imprumuti pe la prieteni, rude etc...alta varianta nu ai! Si daca nu gasesti si nu gasesti, stiu o sa ti se para o aberatie, vb cu parintii tai, pentru ca intr-un fel e o cearta (care s-ar putea nici sa nu fie) si intr-un alt fel sa fii pusa in situatia ca e prea tarziu pentru avort si atunci...iti dai seama. Succes

| Niros19 a răspuns:

"Pastreazal" nu e prostie dar daca vrei asa mult sa nu il ai ceva ce nu pot intelege incearca sa pierzi sarcina fa si tu ceva nu prea stiu cum se intampla chestile astea