| blueeyes_3450 a întrebat:

Sunt insarcinata si ar trebui sa nasc pe 30 decembrie 2010.Problema este ca eu sunt angajata cu contract de munca de pe 15 apilie 2010.Stie cineva daca se poate sa platesc ceva si unde sa figurez angajata de pe 3 ianuarie 2010 ca sa pot sa beneficiez de indemnizatia pentru copil? Va multumesc, o seara buna!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa fii angajata dupa nasterea copilului deoarece primesti concediul pentru cresterea copilului. Ca sa beneficiezi de acest concediu si de indemnizatie pentru cresterea copilului, conform OUG nr. 148/2005, art. 1, trebuie sa fi realizat venituri supuse impozitului pe venit(conform Codului fiscal) in perioada de 12 luni anterior nasterii copilului. Sunt diverse situatii, prevazute la alin. 2, care se asimileaza realizarii de venituri impozabile. Nu spui ce ai facut anterior angajarii de pe 15 aprilie 2010, pentru a vedea daca ai fost intr-una din aceste situatii. Daca precizezi asta o sa-ti pot spune daca vei beneficia ori nu de aceste drepturi. Poti sa-mi scrii pe privat si o sa-ti raspund cum vrei, aici ori tot pe privat. Sanatate si numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu cred ca poti sa platesti retroactiv. chiar azi la tv era pusa aceasta problema. si au spus ca nu exista o lege in acest sens.Singurul lucru pe care il poti face este sa mergi la casa de asigurari sa intrebi poate exsista o alta alternativa. Iti urez nastere usoara si poate reusesti ceva bafta. atit am putut sa te ajut pa pa