| CM90 a întrebat:

Buna ziua, un ajutor sau un sfat de la voi cei care ati trecut prin ceva similar.
Sunt despartit si divortat de fosta sotie de aprox 2 ani jumatate, copii au ramas la mine dupa divort( a fost alegerea ei) iar ea este intr-o alta tara straina cu partenerul ei de viata, dar in ultimul timp a tot inceput sa faca amenintari la adresa mea ca, copii nu vor sa vorbeasca cu ea prin apel video, copii au momente cand vorbesc sau nu, dar cand mai vine in tara la ei, ea imi spune ca copii plang ca nu vor sa mai vina sa stea cu mine si ca le este frica de mine, dar copii cand sunt cu mine nu dau semne sa le fie frica sau ca nu vor sa stea cu mine, ma tot ameninta ca va face razboi cu mine, dar intainte sa ajungem aici nici i-a vizitat sau a sunat pana sa o duc eu in instanta pentru neplata pensiei de intretinere, dupa terminarea procesului au inceput problemele astea si cu amenintarile
M-ia tot facut plangeri si la protectia copilului ca abuzez fizic si psihic asupra copiilor, sunt mult mai multe de spus dar am zis sa scriu pe scurt, un ajutor sau un sfat va rog.Multumesc aticipat.

11 răspunsuri:
| Dandinelle a răspuns:

Daca face amenintari asupra binelui fizic si psihic al tau sau al copiilor, incearca sa aduni probe, convorbiri etc. dar sa nu o intarati. Ci daca ea vorbeste sau iti scrie amenintari. Atunci poti face plangere penala, trebuie sa contina probe de maximum trei luni.

| CM90 explică (pentru Dandinelle):

Am mai spus la cineva ca am fost si la politie cu probe si au spus ca nu au ce sa ii faca si ca, tot eu caut sa ii fac rau fara motiv si ca trebuie sa ne intelegem

| adryang78 a răspuns:

Este o situație dificilă, fiindcă probele sunt greu de adunat și oarecum circumstanțiale. Este, practic, cuvântul tău împotriva cuvântului ei. Situația asta se poate prelungi la nesfârșit, și chiar dacă nu se iau măsuri concrete împotriva ta sau a ei, rămâne stresul zilnic, toate micile probleme conexe care îți toacă nervii și sănătatea. Sfatul meu este să consulți un avocat, să-l pui la curent cu toată istoria și vezi ce sfat îți poate da.

Răspuns utilizator avertizat
| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Cât timp nu are vreo probă poate doar să te pupe undeva. Este clar că are un caracter josnic. Rămâi la fel și și grijă de copii. Poți, eventual, să strângi probe cu amenințările și acuzațiile nefondate pe care ți le aduce. Poți chiar să o dai în judecată pentru calomnie, jigniri, amenințări, etc. De asemenea, poți înregistra apelurile video în care discută cu copiii. Te sfătuiesc să o ignori total, să îngrijești copiii și să îți vezi de viață liniștit. happy

| CM90 explică (pentru SydneyFunnelWeb):

Am mai fost la politie cand m-a amenintat cu moartea avand si probe, dar au spus ca nu au ce sa ii faca...

| CM90 explică (pentru SydneyFunnelWeb):

Si au spus ca eu caut sa ii fac rau intentionat si ca eu sunt cel nebun, plus ca le-am demonstrat ca nu era pentru prima data cand face treaba asta si au spus ca e o dierenta in a te ameninta verbal si alta este cand te ameninta cu un cutit sau arma, sa nu mai mentionez faptul ca am fost facut misogin pentru ca m-am dus la politie

| Ioan3005 a răspuns:

Nu ia plăcut că ai pus-o în tribunal, nu-i pasa de copii, dar vrea să te simți rău, și asta faci.
Vrea să știi, că sunt copii ei, și că ea decide, dar nu vrea să aibă și consecințele creșterii copiilor.
Precizez că, am trăit o situație similară, până când fetița a avut 18 ani, (acum câteva luni), s-a folosit,, "" de amenințări, am avut șansa "între ghilimele" că fetița nu a vrut să vorbească cu mama ei, dar deloc.
Eu nu am influențat-o, un copil are nevoie de 2 părinți, pentru buna educație!
Tu Cunoști adevarul, știi cum tr comporți cu copii, simți dacă te iubesc, dar in paralelă, trebuie să te protejezi legal, la tribunal …
Dacă nu acționezi, cei plăti consecința.
E posibil in viitor ca mama lor să ii manipuleze pe copii, ca ei să se întoarcă spre ea, depinde că-ți ani au.
Dar, se comportă cu tine în acest fel, mai mult, ca să îți facă rău.
Se vede, după cum ai scris, că nu îi pasă de copii.
Succes!