| Yssadorra a întrebat:

Care e limita intre a fi un parinte neglijent si un parinte care incearca sa-si apropie copiii adolescenti? In ce masura putem fi prietenii lor, confidentii lor si cand i-am scapat din mana?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Ii scapi din mana atunci cand i s-a intamplat ceva rau desi tu i-ai zis sa n-o faca dar ea/el a facut-o, apoi vine la tine si iti spune iar tu incepi sa urli, s-o bati etc Atunci isi pierde increderea totala in tine si nu-ti va mai destainui NICIODATA nimic! Cum ar trebui facut sa nu se intample asta? S-o privesti ca pe un prieten si sa-i spui : cumva vom trece peste asta, dar sper ca acum te-ai invatat minte! Sa-i vorbesti ca unui prieten nu ca copilului tau! Cam asta-i marele secret!

4 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu poti pune degetul pe treburile astea. Tine de educatia fiecarui parinte, de cat il duce mintea si de ce experienta are.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cand incepe sa iti ascunda lucruri. atunci l-ai scapat.

| Yssadorra explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Orice adolescent ascunde lucruri. Tot timpul va fi ceva pe care el/ea il va dori si va sti ca tu ca parinte nu esti de acord.

| Morenna10 a răspuns:

Nu toti copiii au acelasi temperament.E dificil sa ii intelegem.Eu de exemplu mereu mi-ar considerat parinti a-mi fi atat prieteni cat si protectori.