| Anabelle02 a întrebat:

Cum îmi pot crește copilul în cel mai bun mod posibil?

Răspuns Câştigător
| Nobody04 a răspuns:

Nu sunt părinte, dar ceea ce urmează să spun am observat la mulți părinți. E foarte posibil să greșesc și îmi asum acest lucru.
Eu vă spun în felul următor: "Nu vă mai chinuiți să fiți părinți perfecți, fiindcă nu există așa ceva. Nu mai fiți atât de duri cu voi înșivă".
Țineți minte întotdeauna acest lucru: voi "primiți" exact copiii de care aveți nevoie ca să evoluați.

Ca și părinți, majoritatea faceți niște erori:
*Îi vedeți pe copiii voștri atât de mici și neajutorați, atât de inocenți și nu vă dați seama că ei sunt niște Creatori puternici. Doar fiindcă voi ați venit pe această planetă de mai mult timp decât au venit ei nu înseamnă că ei sunt diferiți de voi, că știu mai puține decât voi.
Ați venit pe Pământ pentru a avea niște experiențe care să vă ajute să evoluați; și ei au făcut același lucru.
*Voi, părinții, îi faceți pe copii să creadă (și uneori credeți și voi) că sunt datori să vă facă fericiți, fiindcă "v-ați sacrificat" pentru ei.
*Când spuneți "copiii mei", aveți impresia că ei sunt proprietatea voastră. Vă comportați cu copiii voștri ca și cum ați fi un fel de Dumnezeu pentru ei (și unii părinți ajung chiar să spună "Eu te-am făcut, eu te omor!").
Voi nu sunteți meniți să fiți pentru copiii voștri niște Dumnezei. Voi sunteți meniți să fiți niște ghizi în această Călătorie umană pe care ei o fac.
Copiii voștri sunt niște Creatori puternici, așa cum sunteți și voi. Ei au venit pe Pământ ca să învețe de la Viață. Ceea ce învață de la voi, ca și părinți, reprezintă doar o componentă a învățăturii pe care o vor primi de la Viață.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Ii mai faci fratior(i).
2. Ii inveti de la ce sa se fereasca si ii indrepti spre ceea ce le place.
3. Arata-le diversitatea Lumii si lasa-le sa-si aleaga calea prin ea!
4. Sa fii primul si cel mai important prieten a copiilor tai, sa nu ajungeti sa va dusmaniti - nici copii intre ei!
5. Restul vine de la sine.

| ania a răspuns:

Citind carti crestine desore cresterea copiilor,.

| Brizbriz a răspuns:

Wow, ce raspunsuri "bune"
citesti carti la obiect, scrise de oameni care sunt profesionisti in domeniu

| RxTx a răspuns:

Modul acela comunist face oameni capabili din copii
Ce meserie avea bunicul tau
Ce meserie avea tatăl tau

Acum copii mai au ceva meserii?

Bătăiță si ușiganie pus sa invete sa nu comenteze niciodată nici macar sa nu îndrăznească sa gândească ca ar putea sa răspundă obraznic sa sa iasă din cuvântul tau

Altfel mergi si provestele ep cele ce stau la ontrare la Mol Vitam doar doar o sa le vreo paseliță dinasta e oraș vreo acadea ca sa aiba si ele un scop in ziua respectiva sa nu zica ca au trait degeaba

Mergi si uitate la ele cum merg asa ca gâștele în cârd si abia asteapta sa le pice ceva frumituri de la masa papagalilor

In loc sa aiba ele propiul lor job propria lor meserie sa faca ceva cu mana lor sa nu mai depinda de ce resruri vrea azi noricul sa ii ofere

Mergi si uitate la cele care stau pe trepte la intrarea in Mol Viran

Apoi iti vei da seama ce nu vrei sa ajungă copilul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine nu puneai întrebarea asta dacă intrebi pe alți un lucru pe care ar trebui sa îl sti tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui să fi ajuns în postura de a întreba asta.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Nu exista cel mai bun mod posibil.

| sparklingqueen a răspuns:

Nu am copil,dar mai pe scurt, da-i afectiune si iubire copilului tau pana moare, si desigur, o educatie exemplara, si invata-i pe ei din greseliile tale!

| AVAAVA a răspuns:

O reteta exacta nu exista.
Implicate, fii prezenta, fa jocuri de inteligenta cu el, iubeștel, învață-l rugăciuni, mergeți la Biseica împreună. Dacă îți iubești copilul ii îndrepți pașii câtrre iubire de Dumnezeu și școala. Dacă îl iubești, trebuie sa faci tot posibilul ca el sa dobândească mântuirea Sufletului, iar pasii ii vei afla atunci când va veți face Un Duhovnic care sa va călăuzească pe acest drum. "Ce rost are dacă omul câștiga viata și își pierde sufletul".

| adorbanii a răspuns:

Nu știu și nu-mi pasă, dacă mă înjuri sper să-ți calce mașina copilul

| Ree07189 a răspuns:

Metoda montesiri

| Ree07189 a răspuns:

Intelegandul și oferindu-i exsperiente

| Vasile040 a răspuns:

Cu varga si cureaua