| Sara2017 a întrebat:

Fata mea de 13 ani trebuie sa faca in fiecare joi de saptamana asta injectii cu penicilina(sau ceva in genul asta)si este speriata.
Ce pot sa fac sa o calmez? Si sa-i dovedesc ca nu e nimic de care sa se teama?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sperietura este buna, inseamna ca va fi cuminte si va sta la injectie, pentru ca este destul de grava situatia ei, daca i s-au prescris antibiotice injectabile.
Poti sa o calmezi, prin a-i explica catd e grava este situatia ei si cat de importante sunt aceste injectii ca sa se faca bine, fiind extrem de important ca copilul sa inteleaga si sa colaboreze.
Daca tu incerci sa-i arati ca nu trebuei sa-i fie teama de situatia in care este, va trata cu indiferenta si razgaiala injectiile, facand chiar circ, crezand ca este un fleac si voi o supuneti torturii cu injectiile din rautate, nu necesitate.
Nu mai ascundeti copiilor adevarul, au nevoie sa stie cand nu este de gluma, ca ei sa coopereze si sa lase razgaiala inutila.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mina! Dar de ce face penicilină? Ce probleme are? Intr-adevar injectiile cu penicilină dor, dar este spre binele ei ca omoară microbul si daca asistenta care i face fetei injectia are o mînă ușoară nici nu se va simtii durerea, totul depinde de asistentă si de cit de pricepută este ea sa faca injectia si de cită rabdare are cu copilul dv.