| inutza93bv a întrebat:

Nu stiu exact prima zi a ultimii menstruații, dar ma orientez dupa primul usg de la 9- 10 săptămîni. De aceea conform datei aproximative ar trebui să fiu în săptămîna 26- 27 de sarcina. De la 16 săptămîni s-a determinat ca placenta mea este previa centrala, dar treptat a început să se ridice încît la 22 săptămîni ea deja era posterioara si la 30 cm de la colul uterin care e inchis. Am mers cu rezultatele USG la medicul genicolog, care m-a măsurat și a spus că corespunde la 22 de săptămîni. Săptămînile următoare am dat analiza de sînge si urina. Analiza de urina a dat bacterii +, am dat analizele la cultura urologica, rezultatele urmează să fie in urmatoarele 2 zile. Dar sunt in panica deoarece cu 2 săptămîni in urma medicul genicolog mi-a luat circumferintele abdominale erau 94 cm si a colului uterin 24 cm, iar ieri am mers la medic din cauza durerilor de san si iarăși mi-au luat măsurile iar ele nu s-au modificat deloc. Copilul meu nu creste? Sau cum spune mama il port in spate? Copilul cand e activ, cand mai puțin activ. Am impresia ca are regimul de activism nocturn, care se incepe de la orele 6- 7 seara si se prezintă pînă la orele 6-7 dimineața. Ziua nu e prea e activ. Nu lovește dureros, sunt lovituri ușurele si plăcute pentru mine, se vede cum se misca burtica. Bătăile inimii erau 133, medicul a spus că de la 110 pînă la 180 e normal. Dar imi fac griji din cauza lipsei modificărilor in măsurarea circumferintelor. Încă pot fi schimbări? Nu am răbdare să merg la USG de la 28 de săptămîni. Parca as merge înainte de timp.

1 răspuns:
| Vleju_Alexandra_1987 a răspuns:

Draga viitoare mamica! Atata timp cat medicul specialist nu a spus ca ai motive intemeiate sa iti faci griji, la ultimul control, ai rabdare, incredere in Dumnezeu dar mai ales, bucura-te de fiecare clipa! Timpul zboara foarte repede! Sincera sa fiu, nici nu mai stiu cum a zburat... nu am reusit sa ma bucur de statutul de gravida nici la prima sarcina, nici la ce-a de-a doua, datorita riscului de Iminenta de avort spontan, primele luni de sarcina, ca spre sfarsit sa ma tina cu stres iminenta de nastere prematura. Sa va ajute Dumnezeu sa va vedeti fata in fata, tu si bebe, sanatosi!