| Mayar a întrebat:

Pro sau contra? Comenteaza
• Eu nu am vrut să îmi învăţ copilul să citească, aşa că Eu obişnuiam să îi citesc noaptea şi să închid cartea când ajungeam la partea cea mai interesantă. El mi-a spus: "Ce s-a întâmplat mai departe tati?" Eu i-am răspuns: "Dacă înveţi să citeşti, o să poţi să afli. Eu sunt prea obosit să mai citesc. Îţi voi citi mâine." Aşa, el a avut un motiv să înveţe să citească. Nu învăţaţi copiii cum să citească. Daţi-le un motiv să vrea asta. În şcoli ei fac exact pe dos... citat din Jacque Fresco

Răspuns Câştigător
| IonutCG90 a răspuns:

PRO. Plus că se știe că PĂRINȚII nu sunt STĂPÂNII copiilor ci doar administratorii lor. Practic ei au rolul de a îi îndruma și de a le tăia craca atunci când riscă să adoarmă în copac(evident îi pune saltea sub cracă să nu se rănească atunci când pică) E o mică metaforă de-a mea, e de moment... big grinwinking

9 răspunsuri:
| Crismac_Emilian_Adrian_1999 a răspuns:

Super tare. Felicitari!

| Lawliet14 a răspuns:

Da, se poate aplica. Nu sunt contra, dar copiilor trebuie sa le vorbesti ca adultilor in general si sa nu-i minti. Sa-i implici si activitati. Depinde si de copil, altul e mai curios din fire, mai inteligent, chiar intelept de mic...

| Fatamuntilor a răspuns:

In ziua de azi se aplica mai greu!
In era tehnologiei mai greu convingi un copil sa citesca
Totul e puterea exemplului.Un copil care isi vede parintele citind va si el tentatsa o faca.Sunt convinsa ca nici un parinte nu-i va citi copilului la 14 ani.Placerea de citi trebuie sa vina natural, nu impusa!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Subscriu la cele zise de tine pentru ca asa am procedat si eu cu ai mei ingerasi.
Adevarat ca in '88 nu era tehnologie si copilul stia de joaca/de minge/de sotron etc..astazi se sta cu nasul in tehnologie din frageda pruncie.
In ziua de azi doar cine vrea invata.
Important sa le explici motivele pentru care trebuie sa faca acel lucru.
O zi buna sa aihappy

| Drolja a răspuns (pentru Lawliet14):

Şi asta ar avea legătură cu topicul pentru că... Da, aşa ziceam şi eu, nu are!

| Drolja a răspuns:

În primul rând, pentru a fi pro sau contra acestei idei, părinţii în cauză ar trebui să ştie să citească.
Nu vreau să bat a proposuri, dar...

A, şi revistele metro, Bravo şi ziarele cu rubrici de horoscop ies din calcul.

| Mayar explică (pentru IonutCG90):

Un raspuns chiar sugestiv

| ancaelena24 a răspuns:

Sunt pro, dragostea de carte nu se face cu sila, iar daca din copilarie va iubi sa citeasca sau sa invete in general, asta il va defini toata viata.

| Bernardus a răspuns:

Mi se pare o idee foarte buna