Întrebare recomandată | Gabriella22 a întrebat:

Ce părere aveți despre depresia postpartum? Și despre mame care nu au ajutor în creșterea copiilor și mai ales despre tăticii care nu sunt implicați?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

E o problema care necesita empatie si ajutor din partea celorlalti.Cel mai penibil e cand tot alte femei judeca,, Pe vremea mea cresteam 10 copii si nu exista nicio depresie postpartum!''.

7 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Ce parere sa am? Depresia postpartum nu a fost luata in serios pana de curand ( in engleza ii spuneau baby blues) dar acum se pare ca au incepit sa mai miste lucrurile, mamele sunt si ele informate deci stiu la ce sa se astepte si ce nu este normal, cand e nevoie de ajutor specializat. Inclusiv la noi e considerata circumstanta atenuanta in instanta in caz de pruncucidere.
Despre lipsa de implicare a taticilor aici e o problema si din partea femeilor uneori: o prietena de-a mea cand avea bebelus o chema pe maica-sa sa stea cu el cat ea facea baie, chiar daca tatal copilului era acasa. Eu cred ca el isi dorea sa se implice dar ea e de parere ca barbatii nu se pricep la copii deci nu il lasa sa faca mai nimic. Un fapt divers e ca in statistici Romania arata foarte bine la tati care iau concediu de crestere a copilului - mai ales in mediul rural. Daca barbatii au servici cu carte de munca si femeia e casnica atunci ei iau concediu, primesc 75% din salariu si pot sa mearga cu ziua si femeia sta cu copiii si gospodaria.

| Sophieka a răspuns:

Pentru depresie exista terapeuti, grupuri reale de sustinere si carti pentru depasirea traumelor.
Cum iti alegi barbatul, asa il ai. Ori daca pe parcurs se schimba radical, vei aduna probe si te vei despartii de acesta, luptand pentru a ramane copilul la tine.

Inainte de a face un copil, asigura-te ca esti impacata cu trecutul tau, ca ai o situatie financiara ( a ta anume) destul de buna in caz de ceva si ca, ai un barbat care isi doreste un copil si promite implicare, in caz contrar, sa-si vada fiecare de viata lui.

| TheGentleman a răspuns:

Este extrem de tragic, dar asta este realitatea din România. Sincer, dacă ai ceva în cap și știi că vrei să ai copii, nu îi vei naște/crește în România, ci în Occident. Acolo atât părinții, cât și copiii beneficiază de susținerea și infrastructura necesară pentru a se dezvolta armonios.

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Ce incerci sa ne spui ca femeile din alte tari nu au depresii?
Sau ca toti tatii vestici sunt parinti 100% dedicati?
Ai un raspuns total pe dinafara subiectului

| TheGentleman a răspuns (pentru suntserios):

Nicicând nu am spus asta. Am spus doar că acolo sunt lucrurile
mai bine puse la punct, depresia (și în general sănătatea mintală sau chiar sănătatea în general) este tratată serios, nu în derâdere sau marginalizare și că instituțiile statului aka Protecție Socială, Protecția Copilului chiar funcționează. La noi...

Chiar... când ați reușit să vă faceți analizele sanchi gratuite prin CAS, fără să trebuiască să stați la coadă de la 7 dimineața, în fața laboratorului, ci prin programare telefonică?

Când v-a sunat ultima dată medicul de familie să vă întrebe de sănătate, să vă ia tensiunea etc?

Câteva podcasturi pe această temă:

1. https://www.youtube.com/watch?v=b1lryqa1c_U

2. https://www.youtube.com/watch?v=W7K12aGwpRo

3. https://www.youtube.com/watch?v=U_FCoVsTqy4

4. https://www.youtube.com/watch?v=r6GkEK9F1ok

5. https://www.youtube.com/watch?v=2RQbU1wQa0M

6. https://www.youtube.com/watch?v=gOKcshj-lNw

7. https://www.youtube.com/watch?v=wn7dO4hX8-E

Iar referitor la faza cu tăticii, la noi încă mai există percepția sau concepția că bărbatul = muncă = bani în casă, femeia = casă + copii

Însuși Marian Godină a fost luat la mișto atât de către unii din colegii săi din poliție, cât și de oameni random de pe net că a decis să-și ia concediu de creștere a copilului.

| AdrianFoanga a răspuns:

Parere? Pai croitorul masoara de doua ori si taie odata. De ce nu ai reflectat mai bine care vor fi urmarile daca te-ai hotarat sa faci un copil?

| AdrianFoanga a răspuns:

''tăticii care nu sunt implicați'' Nu erau iubi cand prestau?