| Ghitaa a întrebat:

Salut,am o fetita de 2 ani si 9 luni cum putem face sa scapam de pampers? Dau funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte greu acum fiindca e tarziu, copilul e mare, s-a obisnuit asa si va renunta foarte greu la reflexul gata format. In mod normal, copilul trebuie asezat pe olita de 7-9 luni (in functie de dezvoltarea lui motorie), adica de cand incepe sa stea in fundulet sigur si fara sustinere.
Acum, trebuie sa ii explicati copilului ca toata lumea merge la toaleta, sa ii cumparati o olita care sa il intereseze de exemplu una care canta cand face in ea, ca recompensa), sa i-o dati initial sa se joace cu ea. Dupa cam o saptamana in care se joaca cu ea fara sa interveniti (doar explicandu-i din cand in cand, cu rabdare, ca olita este pentru caca si pisu), asezati copilul pe olita. Intai imbracat, apoi dezbracta si incurajati-l sa faca in ea. daca vedeti ca e pe cale se faca caca (se screme, se incordeaza), luati-l repede si asezati-l pe olita, iar daca reuseste sa faca in ea, dati-i o recompensa si laudati-l. Dupa inca 1-2 saptamani de acomodare cu olita, scoteti-i pampersul si insistati sa va anunte de cate ori simte ca trebuei sa faca. Evident ca la inceput nu va reusi si vreme de cateva saptamani va face pe unde va apuca. De cate ori face pe el, nu va grabiti sa il schimbati (asta nu inseamna ca trebuie sa il lasati cu orele ud, cu 5 minute in plus, in care sa ii amintiti de olita si de rolul ei). daca face pe el, dojeniti-l bland (vezi, ai facut pe tine, te-ai murdarit, esti ud, miroase urat si nici tu nu te simti bine, daca faceai la olita, erai si tu uscat si curat, o faceai si pe mami fericita, faceai si olita fericita si primeai si recompensa). Va fi greu si poate dura pana la 4-5 luni, timp in care copilul va face pe el tot mai rar, pana se va invata cu olita. E important sa nu va pierdeti rabdarea, sa nu il certati sau bruscati, fiindca se va speria. Ganditi-va ca el considera anormal acum sa faca la olita, a depasit mult varsta la care isi putea forma un astfel de reflex, e un copil mare, care va renunta cu greu la un obicei format.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa va trăiască, cum se numeste?

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Eu l-am dezvatat la 2 ani si o luna si a mers destul de bine. L-am certat un pic si l-am lasat ud vreo ora, dar a mers. In mai putin de o luna s-a terminat. Incearca sa nu ii pui pampers nici noaptea, pune-i saltelute de unica folosinta sub ea. La mine a functionat sa-l sperii, l-am amenintat ca il las ud mereu.