| Promo11 a întrebat:

Am 17 ani, iar mama mea a divortat cand aveam 1 an. De aproape 4 ani sta cu un taran infect si alcoolic, care se comporta foarte urat cu mine si a invatat-o si pe ea la bautura. El nu ma lasa sa ies cu prietenii, imi reproseaza ca el imi da de mancare( de parca mama nu ar avea bani -_-) deci zice ca trebuie sa fac ce vrea el, tipa la mine, ma ameninta, acum 4 zile m-a luat de gat si m-a trantit de perete, iar mama pentru ca era beata nu a zis nimic. Si a facut chestia aia pentru ca mi-a luat telefonul fara nici un motiv, iar eu l-am vrut inapoi, pentru ca m-am saturat sa imi tot confiste internetul si telefonul doar pentru ca sunt beti. Si vreau sa o fac pe mama sa se desparta de el, dar se pare ca p***a e mai importanta decat copilul. Sunt doi alcoolici, ce sa ma fac? Cum sa ii despart?

6 răspunsuri:
| Mari8804 a răspuns:

Daca mama ta nu isi da seama cu cine imparte patul, nu prea ai ce-i face.
Planul A: Spune-i mamei tale ca tatal tau vitreg o inseala si incearca sa-i aduci probe false
Planul B: Spune-i ca se da la tine si ca daca nu se desparte de el, pleci de acasa.
Planul C:Stiu ca e greu, dar incearca sa pleci altundeva.Nu-i lasa sa-ti manance zilele cu acloolul lor. Fugi la o ruda sau discuta cu o persoana care ar putea discuta cu ei despre asta. Ai grija de mama ta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uita-te si pe aici: http://www.telefonulcopilului.ro/

| Adrian926a a răspuns:

Pai daca mama ta e alcolica nu stiu ce poti face, adica stai pana la urma ai 17 ani, gandeste-te si tu vorbeste cu tatal tau natural sau nu stiu suna la politie happy gandeste-te suna la telefonul copilului adica imi imaginez ca e foarte stresant pentru tine treaba asta... vorbeste cu maica-ta cand nu e beata si incearca sa ii explici ca te-a luat de gat tipul ala etc
imi pare rau pentru tine crying

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu imi place sa dau sfaturi altora, dar e o problema si de comunicare, rezolvarea e amiabila : nu mai afisa un comportament rebel in fata tatalui tau vitreg; incerca sa te duci si la biserica, daca sunt necununati roaga-i sa se cunune etc; nu iti contrazice parintii incearca sa-i asculti si spuneti si tu parerea, nu incerca sa afisezi un produs de lux - telefon- si sa-i judeci de ceea ce ti se intampla, schimbarea incepe cu tine!

| Promo11 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Si cunuia ar inrautati lucrurile, crede-ma. Tipa si la ea si pe ea o jigneste...

| driteo a răspuns:

Am incercat sa ma pun in situatia ta si sigur iti este foarte greu. Daca mama ta tine la omul acela mai mult decat tine la tine sigur nu mai merita atentia ta, indiferent ca este cea care te-a crescut si ti-a dat viata. Incearca sa ii ignori total si daca abuzurile asupra ta continua eu zic sa pleci de acolo sau sa ii ameninti ca pleci de acasa. Aici exista posibilitatea sa te pedepseasca foarte tare dar daca ai unde sa te duci eu zic sa o faci. Iti vei rata tineretea si este pacat sa stai sa te chinui. Imi pare foarte rau de situatia ta dar nu cred ca vei avea cum sa ii desparti.