| Alex a întrebat:

1. De ce protestanti, neoprostestanti, mormoni nu sunt bine priviti de crestinii ortodoxii rasaritenii?
2. Am observat ca in Romania ca crestinii ortodoxii rasaritenii cred ca crestinismul se imparte in 2 religii: catolica si ortodoxa rasariteana, dar protestanti, neoprostestanti, mormonii nu sunt considerati crestinii de crestini ortodoxi rasariteni. De ce?
3. De ce evreii si musulmanii sunt mai bine priviti decat protestantii, neoprostestantii, mormonii? Evreii si musulmanii trebuie sa fie vazuti in mod negativ de crestini ortodoxi rasariteni, nu protestantii, neoprostestantii, mormonii. Trebuie ca protestantii, neoprostestantii, mormonii sa fie vazuti in mod pozitiv de crestini ortodoxi rasariteni.
Parerea mea este lipsa de informatii despre religii, asa cred eu.
Cum comentati? Ce parere aveti?

3 răspunsuri:
| ioanionel a răspuns:

In principiu ai dreptate, dar nu inteleg de ce bagi si mormoni aici, mormoni sunt miscare pseudocrestina si nu au nimic de a face cu crestinismul adevarat. Citeste aici un articol interesant si foarte documentat: http://rcrwebsite.com/lds.htm

| MMihai a răspuns:

Creștinismul, cu falsul păcat adamic, este o religie mincinoasă.
Sunt inacceptabile religiile : mozaică și islamică, din cauza botezului lor.
Cred că și astea 2 au falsul păcat adamic, și... și de de aceia trebuie combătute și astea 2.

| cata2387 a răspuns:

Salut!

Mormonismu e cea mai periculoasa secta,arata alt Hristos,biblia ne avertizeaza de aceste secte.

Feriti-va de ectantii americani,au modificat Biblia brutal,:martorii lui iehova,adventisti, penticostali, neoprotestanti, protestanti, mormoni ETC.

Ia sa vedem ce zic mormoni:
Incredibil!

-Biserica Mormonă susţine că există mai mulţi dumnezei, şi că noi, la rândul nostru, putem deveni dumnezei şi dumnezeiţe, într-o împărăţie celestă
-De asemenea, mormonii mai învaţă şi că, cei ce ating dumnezeirea vor avea copii spirituali care li se vor ruga şi închina acestora aşa cum ne rugăm şi ne închinăm noi lui Dumnezeu Tatăl
- Biserica Mormonă învaţă că Dumnezeu Tatăl a fost odată un om ca şi noi care a progresat ajungând Dumnezeu, având acum un trup de carne şi oase
-Biserica Mormonă învaţă că Însuşi Dumnezeu are un Tată şi un străbunic, şi tot aşa până la infinit
-Biserica Mormonă învaţă că Isus Hristos este fratele nostru mai mare care a ajuns progresiv la dumnezeire după a fost mai întâi procreat ca şi copil spiritual de către Tatăl Ceresc şi o mamă cerească şi apoi, conceput fizic (deci, trupeşte) de către Tatăl Ceresc şi o mamă pământească
- Biserica Mormonă învaţă că Sfântul Duh sau Duhul Sfânt este un duh sub forma (înfăţişarea) unui om şi că doar influenţa Lui se poate spune că este prezentă pretutindeni
-Biserica Mormonă învaţă că Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh sunt trei dumnezei diferiţi
-Fiul şi Sfântul Duh fiind odrasla literară a Tatălui Ceresc şi a unei soţii celeste
-Biserica Mormonă învaţă că păcatul lui Adam a fost "un pas necesar în planul vieţii şi o mare binecuvântare pentru noi toţi
-Biserica Mormonă învaţă că scopul ispăşirii a fost de a obţine, pentru toţi oamenii, învierea şi nemurirea (imortalitatea), indiferent dacă-l primesc prin credinţă pe Hristos, sau nu
-Biserica Mormonă învaţă că viaţa veşnică în prezenţa lui Dumnezeu (din "împărăţia celestă") trebuie dobândită/câştigată prin respectarea diferitelor legi şi reguli ale Bisericii Sfinţilor din Ultimele Zile.
-Biserica Mormonă învaţă că Biblia a fost coruptă, că îi lipsesc multe din "părţile limpezi şi valoroase" şi că nu conţine plinătatea Evangheliei
-Biserica Mormonă învaţă că a existat o apostazie totală şi completă a Bisericii de la modelul întemeiat de Isus

Ati inteles?

Ordtodoxia e calea adevarata