| Alex a întrebat:

Romano-catolicii sarbatoresc Pastele pe 8 aprilie 2012. Ortodoxii rasariteni sarbatoresc Pastele pe 15 aprilie 2012.
Dar greco-catolicii, ortodoxii orientali, protestanti, neoprostestanti, mormonii cand sarbatoresc Pastele in anul 2012?

3 răspunsuri:
| fiosel a răspuns:

Hristos a murit la pastele evreilor adica in 14 nisan calendarul lor deci toate celelalte date sunt false, el a murit odata si pentru catolici si pentru ortodoxi, mormoni etc

| sabin89 a răspuns:

Eu nu stiu de ce nu sarbatoresc ei in aceeasi zi. Care e ratiunea din spatele acestei diversitati de zile? Stiu ca una din gruparile crestine (mormonii? nu sunt sigur) sarbatoresc intr-o zi din saptamana, miercuri sau joi.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Pe 15 aprilie de mormonii nu stiu sincer n-am vazut pe nimeni inca