NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

"12 Years a Slave" (2013) http://youtu.be/vUQNjfhlREk este un film emoţionant, inspirat dintr-un caz real, care dezvăluie o poveste şocantă despre cum, cu Biblia în mână, oamenii erau transformaţi de către alţi oameni în sclavi şi erau ameninţaţi, conform "cuvântului lui Dumnezeu", că vor fi bătuţi cu bestialitate (ceea ce se şi întâmpla), dacă vor refuza să se supună (stăpânului). Erau nevoiţi să trăiască într-o frică permanentă şi într-un chin inuman. Mă întreb, cu cât mai rapid s-ar fi interzis sclavia prin legea umană, dacă aceasta nu ar fi încurajată de, aşa zisa, legea divină?
Iar femeile cu cât mai rapid şi-ar fi câştigat dreptul la vot şi o oarecare egalitate (cel puţin în unele zone ale lumii), dacă nu ar fi discriminate în Biblie (şi alte cărţi religioase) şi dacă aceasta nu le-ar fi interzis să vorbească în Biserică, un loc unde pe vremuri se luau deciziile importante? Practic, femeile erau excluse din rândul oamenilor, din comunitate şi forţate să facă ce li se spune, fără a avea vreun drept la replică (este tot un fel de sclavie).
Persoanele cu orientări sexuale diferite până şi în ziua de azi întâmpină greutăţi în a face ca drepturile lor de om să fie respectate, în mare parte tot din cauza discriminării din cărţile religioase.
Biblia (şi nu numai) parcă în loc să ajute la rezolvarea problemelor societăţii, mai mult le crează, punând piedici în evoluţia umană.
De ce până şi în secolul XXI ne lăsăm conduşi (într-un număr atât de mare) de legile Evului Mediu (care rând pe rând au mai picat (cu greu), dar tot ne mai trag în jos)?
(Nu am nimic împotriva părţilor pozitive din cărţile religioase, dar, fie că suntem religioşi sau nu, propun să judecăm drept, să discernem binele de rău (oricât de divin ar părea sau ar pretinde a fi) şi să urmăm doar ceea ce este corect şi bun, conform unei judecaţi raţionale şi civilizate.)

107 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ar fi fost religia ar fi fost altceva. Ideea, din start, a fost sa supuna pe altii si nu cred ca inventivitatea oamenilor ar fi intampinat piedici in privinta asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un caz si mai real in care milioane de oameni sant prostiti si mintiti de conducatorii lor,care jura cu mana pe biblie, pentru fericirea neamuului intreg, care sant niste gunoaie ridicate din noroaiele tarii, calcand pe cadavre, ca sa le gie lor bine si odraslelor lor.sa discerni tu binele de rau? daca esti cinstit cu tine insuti macar, gandeste matur si priveste-te in oglinda des.dar nu in aia de la baie.corect si bun? judecati rationale si civilizate? am impresia ca esti nebun. este scris; in lume in zilele din urma, cel sanatos va fi considerat nebun, nefiind asemenea lor. dintre noi doi care e nebunul? fiindca daca tu esti primul probabil eu sant al doile, si vitavercea?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Desigur, sunt nebună, pentru cineva care consideră că discriminarea, sclavia, xenofobia, rasismul, homofobia, misoginismul, tirania...(doar pentru că sunt încurajate de Biblie) sunt bune.

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru NOname):

Ai dreptate(sunt crestin) dar mi se pare aiurea ca oamenii ABSOLUT ce vad in biblie cred ca e real. Daca in biblie cineva omoara pe cineva sa facem si noi la fel? Ca lucrurile bune din biblie ei nu le iau doar pe cele rele. Daca un om e homosexual e treaba lui si poate pacatul lui dar NU este treaba noastra. Dupa parerea mea oamenii care judeca in acest fel sa nu se mai creada "credinciosi"

| dragos38 a răspuns:

Omenirea nu a evoluat foarte mult din punct de vedere spiritual noi inca suntem semi-salbatici mai avem in noi genele mostenite de la oamenii comunei primitive, evolutia este grea (cati ani au trecut de la omul din pestera pana la cel care zboara prin cosmos? mii de ani, deci vor mai trece ani, pana cand vor disparea razboaile, un prim pas a fost facut U.E. in care toti au aceleasi drepturi din pacate mai sunt lucruri de rezolvat. oricum nu traim intr-o lume ideala

| Buresbista123 a răspuns:

Pentru ca sistemul de educatie si societatea sunt facute special pentru a dezvolta niste prosti ascultatori, iar mijloacele de informare alternativa cum e netul sunt inca incipiente

| IonutskilzZ a răspuns:

Http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Satanism

Nu incurajaza ni un fel de diavol, drac etc. Incurajaza sa faci ce i ti place.

| c0cac0la a răspuns:

Buna! Thx for sharing! Abia astept sa-l vizionez. Ceea ce duce catre enigme, este lipsa omului de cultura, de informatie. In esenta, religia este o metoda de a manipula masa de oameni. Oamenii au nevoie de legi stricte pentru a fi tinuti in frau. Religia este similara cu politica. Ceea ca ma intriga, este faptul ca omul crede fara a cerceta, ba mai mult, ii este teama pana si sa incerce sa elucideze o firimitura din miezul "ocult", dand crezare unor mituri. Lipsa de cultura chiar te orbeste! Si ce am observat si, banuiesc ca nu sunt singura, fanaticii sunt, pe cat de increzatori in "dogma religioasa", pe atat de necrutatori cu cei care nu le impartasesc crezurile.

| NOname explică (pentru c0cac0la):

"Thx for sharing!"
Cu placere. :)

Recomand şi filmul Dogville (2003) lui Lars Von Trier. Este un fel de joc psihologic foarte nuanţat, profund şi ironic, care prezintă mai multe tipuri de sclavie şi dezvăluie natura umană în diferite ipostaze.
http://youtu.be/LqVdrKu1lEc

Manderlay (2005) este un fel de continuare.
1. http://youtu.be/4NU9VfhcDZY
2. http://youtu.be/apGrp3nAFeE

| c0cac0la a răspuns (pentru NOname):

Multumesc frumos pentru recomandari! Religia este, inca, un subiect tabu, care ma va interesa pana at the end! Si, totodata, efectul religiei asupra omului. Intr-un final, tabu va fi mereu, fiindca vorbim despre ceva ce nu poate fi palpabil, si aici ma refer la esenta divina. Eu merg dupa doua legi universale, zic eu, si anume: iubirea si creatia. Asta ar fi rolul nostru. Daca omul si-ar iubi munca, nu ar mai exista stari de anxietate. Vorbim aici despre o implinire. Majoritatea merg la munca simtindu-se osanditi. 5 zile pe saptamana! Si acum sa-l citez pe Freud, pentru a va face o parere, in mare, despre mesajul religios transmis asupra omului din generatie in generatie: "Sentimentul de culpabilitate este cea mai importanta problema a dezvoltarii culturale si sa facem astfel incat pretul pentru progresul cultural sa fie platit cu PIERDEREA FERICIRII prin CRESTEREA sentimentului de culpabilitate." Religia nu face decat sa panicheze lumea. Ce sa mai spun de mass-media? Stirile pe care romanu` le vede si le aude zi de zi! Ce stari ii sunt induse, oare, prin stirile de la ora 5, de exemplu? De fericire? De implinire? Motivatie? No way! Toate acestea sunt nimicite, date uitarii si sunt inlocuite cu singurul sentiment care nimiceste, si anume: frica! Ar fi atatea de povestit pe tema religiozitatii. Si. cam atat. happy

| c0cac0la a răspuns (pentru NOname):

Super tare, NoName! Chiar am ras la "A bunch of monkeys"! Ha ha ha! Dance, monkeys, dance! Foarte tare! Am si salvat "samanta omului" pentru a o arata mai departe. Multumesc!