| Anonimus937382 a întrebat:

Hey TPU, de ce tiganii au avantajul de a intra la licee de top cu medii mici? Nu spuneți că din cauza discriminării, deoarece și femeile au fost discriminate în trecut, dar nu se bucura de dreptul tiganului. Este doar o curiozitate.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nicio discriminare e o incercare de incluziune a unei etnii defavorizate.

| ReddY25 a răspuns:

Sunt favorizați cel mai probabil, pe baza etniei

| StoicAnalysis a răspuns:

Au asa zisul avantaj, dar majoritatea rom-ilor se lasa de scoala in generala, gimnaziu sau maxim liceu. Sunt extraordinar de putini romi care ajung sa se inscrie la facultate. Si din aia ce s-au inscris, majoritatea, nu apuca sa termine facultatea. deci 1 din 100 de romi cred ca ajung sa termine o facultate, asta daca nu am fost prea indulgent.

E modalitatea statului de a motiva romii sa fie educati. Dar realitatea este ca majoritatea sunt someri si needucati. Mai trebuie sa treaca ceva ani pana ajung romii sa fie macar jumatate din ei educati si civilizati.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu e 100% de discriminare. Statul roman vrea sa educe etnia roma care stau mai mult someri si fac ilegalitati.