| DanionM a întrebat:

,,A-I mulţumi lui Dumnezeu când vântul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit; a-I mulţumi însă când este furtună, atunci se arată adevărata recunoştinţă." (-Ioan Zlataust-)

Consimte un om să-i fie recunoscător lui Dumnezeu chiar şi în momentele grele ale vieţii? Ce motive îl mai pot încuraja atunci să facă asta?

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In adversitati se vede care este cu adevarat credincios si ramane statornic in credinta.Ba chiar eu pot sa spun ca incercarea credintei m-a crescut spiritual si am invatat sa ma incred mai mult in Dumnezeu.Credinta se uita la caracterul si atributele lui Dumnezeu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Spunem faca-se voia Ta Doamne, nu voia noastra

| M25M a răspuns:

Sunt oameni foarte spirituali care arata recunostinta zeului lor(nu neaparat Dumnezeul crestin) chiar si in acele momente mai putin placute.
La a doua intrebare cred ca nivelul ridicat de abstractizare.

| cristi202 a răspuns:

E vorba de relatie. Daca o construiesti in vreme buna, si vezi actiunea lui Dumnezeu in acele vremuri, cind dai de greu, iti este mai usor sa fii recunoscator si pentru ce este si nu iti convine, stiind ca, aflat in relatie cu El, El va avea grija de orice aspect incit la urma sa fie bine pentru tine insa si mai bine pentru relatia ta cu El.