| JulyDreams a întrebat:

A incercat cineva sa mediteze in biserica? Mi-a venit ideea ca as putea, stand pe un scaun din ala, cand e mai goala biserica. E asa liniste ca as putea incerca intr-o zi? Pareri?

9 răspunsuri:
| GCristiPetrut a răspuns:

Mai, poti sa meditezi ca am incercat si eu, dar este foarte greu

| Panamax a răspuns:

Au facut-o si altii inainte ta, nu esti primul.
Daca stii sa meditezi, o poti face oriunde.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Sa nu te apuce uratul in ditamai casa.

| AC4S4 a răspuns (pentru RobertG101):

E o practica pagana, deci sanatica, nu?

| Totenkampf a răspuns (pentru AC4S4):

Satanismul este o combinație între anglicanism și păgânism. Poți medita ca satanist știind că-ți ai originile în păgânism, dar nu poți medita ca păgân cu credința că-ți ai originile în satanism, satanismul își are originea undeva prin secolul XI, apărând ca repulsie față de violența nejustificată a creștinilor asupra paganilor.

| Teffan a răspuns (pentru AC4S4):

Satanica, adică "diabolica".
De ce crezi ca meditația este diabolica și nu ar trebui sa fie practicata?
Știi câte beneficii poate aduce pentru minte?
E totuși parte din cultura unui popor, poporul indian. Precedand cu mult chiar și iudaismul.

| AC4S4 a răspuns (pentru Teffan):

Nu ar trebui sa fie practicata pentru ca este contrara invataturii Bibliei. Fiecare face ce vrea. Cand spun ca nu trebuie sa fie practicata ma refer la crestini (nu stiu de ce cel ce a pus intrebarea ar dori sa faca asta intr-o biserica).

Beneficii pentru minte... Reduci temporar din stresul pe care il ai. Meditatia asupra Cuvantului lui Dumnezeu nu aduce o pace lumeasca, temporara.

"Parte din cultura unui popor" - Nu conteaza, nu are nicio relevanta. Avem si noi, romanii, traditii pagane de la geto-daci. Nu e o scuza cum ca romanii crestini ar trebui sa le practice.

! Ma refer strict la crestini aici. Din moment ce omul cu intrebarea spunea ca vrea sa faca asta intr-o biserica.

| Mircea08 a răspuns:

A medita inseamna a studia adanc, a te gandi profund la ceva anume. A medita nu este mare lucru, cel mai mult conteaza la ce anume meditezi