| muresanul a întrebat:

Am un scaun pentru calculator, cu sezutul din pvc, clasicul sacun care se invarte si se ridica hidraulic cu 4 picioare cu role, problema e ca stand mult la calculator, ma cam doare sezutul, Oare ce as putea pune pe sezut sa nu ma mai deranjeze si sa fie mai comod.am incercat burete, perinute din material, sau cu pene dar tot ma dor fesele si am si o iritatie di cauza asta ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Sa stai mai putin la calculator. happy oricate variante ai incerca dupa mult timp sezutul iti amorteste. Daca ai treaba sau un job care implica lucrul la calculator incearca ca la intervale mici sa iei o pauza, sa te plimbi, pentru ca risti sa faci si hemoroizi de la atata stat.

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Partenere
Iti impartasesc Durerea=)
Eu stau aproape APROAPE cam fro 12 ore pe zi mai bine la pc
Ma doare si pe mine "sezutu" am si iritati insa eu stau mai mult pe mijloc
Nu pe fundlaughing
Mai stau si pe fund dar mai rar'
Daca stai mult la pc asa se intampla.laughing
cand ma pun in pat parca am carat saci cu cimentrolling on the floor)

| gabriela a răspuns:

Colac de inot pentrru copiii!

| gabriela a răspuns:

Ma surprine " stupid-ul " primit! Am dat sfatul dupa ce am vazut acest lucru in clinica din strainatate! Daca poti da de un magazin de materiale ortopedice, acolo sunt si speciale, dar asemanator colacului. In mijloc fiind sezuta libera... se evita, se vindeca rana formata din cauza statului mult pe scaun.

| Brotacelu a răspuns:

Inseamna ca nu ai curu marelaughing
I-ati alt scaun...sa zica si fundu tau "ba da proste" laughing)

| Brotacelu a răspuns:

@gabriela, daca le spuneai sa puna un sac cu paie poate te lua in serios laughing) rolling on the floor), asta cu colacu se pare ca i-a depasit pe multi de aici laughing)

| Pure.Sunshine a răspuns:

Intrebarea mea este: cate ore stai zilnic la calculator? Nu cred ca ti-ar putea aparea o iritatie daca ai sta doar cateva ore. Cred ca singura solutie este sa iei pauze la fiecare ora si sa faci cateva exercitii de intindere a muschilor(genoflexiuni, fandari etc). Te vei simti mult mai bine!

| ~ вα∂ вσу ~ a răspuns:

Schimba scaunul big grin

| dyddyyyx18 a răspuns:

Eu zic ca ar fi bine sa stai mai putin la calculatorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi @gabriela a primit un "stupid", are dreptate.
Un colac de inot pe marimea potrivita (astfel incat sa iti stea lateralele feselor pe el, nu sa intri cu totul), te poate ajuta.

| danutzalbes a răspuns:

Eu cred ca daca mai faci cate o pauza la o ora si te mai misti prin casa nu o sa mai simti iritatiile.Sau incearca sa stai intr-un fotoliu sau sa iti iei o tastatura si un mouse fara fir (asa am si eu), si stai in pat.Iti legi unitatea la tv sa se vada mai bine si ai rezolvat problema...Bafta amice!

| nadia_5503 a răspuns:

Cauta la farmaciile gen sensiblu, donna, etc; trebuie sa gasesti o perna gonflabila pentru scaun; sunt foarte bune pentru coloana, au forma patrata, o parte este inalta iar cealalta este mai mica.
sanatate