| Superior a întrebat:

A mai devenit cineva din crestin ateu sau invers?

18 răspunsuri:
| DuckDodgers0 a răspuns:

Cu siguranta...

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu, și invers, din una în alta. Mai exact nu ateu, dar apopesc, antipopesc.

| danut a răspuns:

Absolut, sunt tot timpul "treceri" dintr-o parte in alta. Cand cineva NU sta sigur pe convingerile sale va sari din barca pe luntre si invers. Totul este hotarat de soliditatea convingerilor tale. Daca esti SLAB te vei izbi de un perete sau celalalt mai tot timpul.

| IrimiaIonuțCiprian83 a răspuns:

Gavril Barnutiu, fost ateu care a devenit crestin:

https://youtu.be/b2iso3XeiO0

| 1973191019982018 a răspuns:

Atei au fost cu milioanele si au devenit adevarati crestini si sfinti dar crestini deneniti atei niciodata! Doar credinciosii slabi care nu au comuniune cu Dumnezeu si fiindca slabi ia amagit satan si iau indreptat spre necredinta.
Dar un adevarat crestin niciodata nu va vrea si nu va putea sa devina ateu.

| Digikey a răspuns:

Orice crestin care citeste Biblia INTEGRAL si nu sufera de analfabetism functional, devine ateu sau renunta la crestinism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Digikey):

Incredibil cat poti fi de destept, ma uimesti.

| ania a răspuns:

Pe la 20 de ani, vreo 2 ani am fost agnostico=atee, pe urmă am subscris la creștinism.Am scris la întrebările mele mai pe larg cum a fost procesul.

| Digikey a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit Biblia integral? Sau doar o Evanghelie pe sarite?

| 1973191019982018 a răspuns (pentru Digikey):

Te iubesc. O seara frumoasa sa ai.

| Digikey a răspuns (pentru 1973191019982018):

Ai cont doar de cateva ore.

| Algo098 a răspuns:

Cred ca pe zi ce trece, tot mai multi vor imbratisa credinta in Dz cel atotputernic si iubitor care iubeste si ajuta cu puterea lui nelimitata pe toata lumea, de sunt spitalele goale si peste tot e numai fericire si iubire divina.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Sunteti anticlerical, domnule; foarte bine.

| Superior explică (pentru sadrian46):

Adica sunteti agnostic?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Superior):

Nu. nu sunt agnostic. de unde a rezultat întrebarea aceasta.
Am dreptul să îmi modific convingerile mele religioase șio filozofice intime, personale, private și să trec de la o categorie la alta, fără ca cineva să mă judece.

| RAY a răspuns:

Cei care afirma ca au fost atei habar nu au ce inseamna ateismul, am avut eu diverse discuti inclusiv cu asa zis fosti atei care nu stiau ce e ateismul, desi asa zisi fosti atei erau crestini care sau intors la credinta la nevoie, practic au fost si cum sunt majortatea crestinilor mai mult cu numele sa fie, cat despre asa zisul gavril ala din nou nu avea habar ce e ateismul nici ania nu stie ce era agnostica cica egal ateism, gresit poti fii agnostic teist, in concluzie asa zisi atei nu au fost atei simplu

| AG777 a răspuns:

Din crestin - ateu mai usor, din ateu - crestin mai greu