| ateuNEGATIV a întrebat:

Ce anume poate transforma un crestin in ateu? si invers?

dau fundita

44 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Oricit am incerca sa ne eschivam de ochii lumii, orice credinta sau necredinta isi are hopurile ei, toate facind parte din eterna cautare a omului.

| CandyTetris a răspuns:

Ce m-a impins spre mine inspre ateism a fost ipocrizia crestinilor in general, toata sarada, toate rugaciunile pline de duh doar ca sa plece spre casa si sa uite tot ce predicau 20 de minute mai devreme..Caracterul defect al crestinilor in general si inconsistentele din doctrina religiei in care am crescut (plus o serie de probleme) m-au intors atat de tare impotriva bisericii incat eram hotarata sa demonstrez ca nu exista nici un Dumnezeu.Si am reusit, nu exista absolut nici o dovada clara ca suntem condusi de un om mare ce sta pe nori.
Ce m-a intors inapoi la pocainta a fost nevoia. O depresie urata rau de tot, scarba fata de oameni, de societate si de realitatea cotidiana in general. Din dorinta de a ma separa de tot jegul cu care eram inconjurata am inceput sa imi doresc sa cred in ceva.Religia a devenit pentru mine in set de reguli pe care mi le-am impus ca sa nu pic din nou in extrema de a uri pe toata lumea si de a-mi trai viata asteptand sa mor.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nimeni nu te va putea schimba, pe tine sau pe mine, nimeni nu ne poate schimba credinta, sau ateismul ci doar NOI putem!

Pace tie big grin

| MrAngelus a răspuns:

Crestin spre ateu --> sa nu-ti mai fure bani biserica
Ateu spre crestin --> sa-ti fure bani biserica

| ZambetulNebuniei a răspuns:

E destul de usor, un crestin poate deveni ateu sau un ateu poate deveni crestin, dupa ce moare si "vede" daca e sau nu ceva "dincolo".

Un crestin paore deveni ateu atunci cand pierde o persoana draga, intr-un accident sau din cauza unei boli, pec are o pune pe seama lui Dumnezeu.

Un ateu poate deveni crestin, daca are acel moment de iluminare spirituala pe care il ai o data in viata sau daca are parte de niste fenomene chiar inexplicabile.

Oricum moartea e cel mai usor mod de converitre fie ca e pusa in aplicare, fie ca nu.

| ateuNEGATIV explică (pentru ZambetulNebuniei):

Crezi ca va disparea religia vreodata?

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Sa fiu sincer, nu cred, insa sa nu spui ca ceva e imposibil.

Nu cred ca va disparea din simplul motiv, ca mereu vor exista oameni ancorati in religie, precum si oameni ancorati in traditie. Traditia si religia nu dispar, dar se schimba mereu, din cauza asta spun eu ca religia actuala si ceea primordiala sunt diferite.

Oricum, eu nu cred ca va disparea, dar na..nu poti fi sigur de nimic, dar eu cred ca va rezista.

| ateuNEGATIV explică (pentru ZambetulNebuniei):

Si eu cred TPU e pierdere de timp nu

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ai dreptate, e pierdere de timp, dar daca nu ai cum sa ti-l pierzi, e bine si asa!

Eu intru, pentru ca mai sunt si intrebari interesante care au un gram de logica si care sunt interesante, bine ca sunt si multe intrebari gen: "Am sanse sa raman gravida cu vecinu, il cheama Ghita si a murit de Craciun, parlit...", nu am gasit intrebarea asta, inca.

Oricum, plictiseala noastra, castigul saitului.

| ateuNEGATIV explică (pentru ZambetulNebuniei):

Asa e ai dreptate in rest fiecare va ramane cu convingerile sale am mai observat ceva uni pun intrebari si dau fundita cam asa crestinii =crestinii iar ateul ala dupa ce sia pierdut timpul mai e si jignit sau contrazis cata iubire crestina

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

laughing)
Te admir, pentru ca nu renunti la ideea ta.
Sunt de acord cu idee ca crestini dau funda la crestini, precum si ateii dau funda la ateii.
Si nu mai incerca sa scoti victima ateul.Crestini, dar si ateii sunt la fel de fraieri (nu te simti jignit). Se cearta intre ei si abeea asteapta o intrebare la care sa poate sa zica ceva "usturator" in legatura cu convingerea celuilalt.

Acum o sa iti zic parrea mea: Ma doare sincer in cot, daca ma doare si acolo, de faptul ca esti ateu sau crestin, cat timp esti un om care nu respira degeaba si care face ceva bun in viata (nu ma refer la facut bani, ma refer la ai ajuta pe alti) si care isi vede de treaba lui, nu ma intereseaza daca crezi sau nu in Dumnezeu, esti liber sa crezi in ce vrei.

P. S. Nu toti crestini sunt crestini, precum nu toti fluturi sunt colorati.

| raluk27 a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

Numai ca dupa ce mori o sa fie prea tarziu. Ai avut o singura viata, in care ti-ai irosit sansa de a crede si de a indrepta ceea ce ai facut gresit.

| drhotzu a răspuns:

Eu nu inteleg ceva... de ce toti se chinuie sa imi arate calea "dreapta"
sunt ateu foarte bine rog crestinii cu crucea in frunte sa o tina la ei si atat! leave me alone!
iar despre atei: ba sunteti idioti? voi ar trebui sa stiti mai bine! fiecare are dreptul la parerile si credintele lui... daca ala alege sa creada in d-zeu f bine! e alegerea lui!
NU VA MAI BATETI CAP IN CAP! oricum nu ajungeti nicaieri!

| ateuNEGATIV explică (pentru drhotzu):

Nu ma intereseaza in ce cred ei dar ei vor sa-mi arate calea dreapta eu le arat realitatea

| drhotzu a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Pai da si de aici toate problemele ca fiecare vrea sa arate celuilalt "realitatea". si de aici rautatile si injuraturile si toate celelalte, pentru ca niciunu nu vrea sa il creada pe celalalt!

| Danielcristian a răspuns:

Un crestin in ateu e poate 0, 001 la% care cedeaza, si sti de ce?
Poate asteapta ceva si nu primeste de la Dumnezeu, iar un ateu in crestin e cel mai simplu, deschide lacatul inimi tale si primeste pe Iisus in inima ta.

| CandyTetris a răspuns (pentru Danielcristian):

Draguta teoriehappy. Adevarul e insa sa multi dintre copii crescuti in biserici protestante/neo-protestante devin atei.Si nu ma refer la genul ala de crestin ce e cuminte in biserica si apoi merge in club, aia raman si isi joaca la fel de bine rolul pana la adanci batraneti.Ma refer la cei ce chiar cred pana la un anumit nivel, multi ajung chiar sa se boteze, si apoi din diferite motive, lipsa de dovezi/scarba fata de biserica/enoriasi devin atei inraiti.Fiind crescuta intre biserici, am cunoscut tot felul de oameni si pot sa insir o lista intreaga de copii crescuti in biserica, botezati la propria cerinta care acum sunt inca atei inraiti.

| Danielcristian a răspuns (pentru CandyTetris):

Ai dreptate asa e, stiu si eu multe cazuri, dar nu ar trebui sa ne descurajam prin simplu fapt ca vedem pe alti facind lucruri vopsite. Cine o sa vrea sa fie mantuit o sa caute mantuirea, iar cine nu o sa devina ateu iar cel rau o sa se bucure pentru scurt timp.

Mai stiti cu potopul?

Cine a ascultat de Noe?

Doar familia lui atata, tot asa o sa fie si la sfirsitul veacului ecesta.
Ingusta e cararea ce duce la mintuire si larga e cea pierzari.

| BCoMichael a răspuns:

Nimic frate!winking Cei care cred in Dumnezeu vor crede pana la moarte nu exista cale intoarsa! Insa ateii se pot schimba daca intr-adevar vor asta si mediteaza la adevaratele intelesuri ale vietii. Iti urez bafta sa descoperi aceasta cale, sau pe care o vrei tuwinking

| ateuNEGATIV explică (pentru BCoMichael):

Aici ai dreptate, un ateu e deschis la minte la ceva nou

| retry a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Deci ce vrei tu sa zici e ca un credincios "nu e deschis la minte"?

| BCoMichael a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Mai bine zis un om care nu are nici un ideal sau nici-o cale de viata si este in cautare a ceva nou.

| BCoMichael a răspuns (pentru retry):

Cred ca ateii sunt niste oameni semi pierduti din punctul meu de vedere. Prima data cand a dat intrebarea pe tema am crezut ca este doar un om "indragostit" de stiinta!

| ateuNEGATIV explică (pentru BCoMichael):

Cei ala ideal? cei aia cale?

| VendoSogni a răspuns (pentru BCoMichael):

Te invit sa iti aprofundezi cunostiintele in materie. Daca nu stiai, odata cu evolutia speciei, majoritatea oameniilor au tendinta sa nu mai creada in ceva ce nu este palpabil. Daca intre anii 1950-1960, 80% din populatia Romaniei credea in religie ortodoxa si in tot tacamul, intre anii 1990-2000 s-au inregistrat scaderi majore, doar 67%. Si nu numai in Romania, chiar si in alte tari si la alte religii.winking

| VendoSogni a răspuns (pentru BCoMichael):

Te invit sa iti aprofundezi cunostiintele in materie. Daca nu stiai, odata cu evolutia speciei, majoritatea oameniilor au tendinta sa nu mai creada in ceva ce nu este palpabil. Daca intre anii 1950-1960, 80% din populatia Romaniei credea in religie ortodoxa si in tot tacamul, intre anii 1990-2000 s-au inregistrat scaderi majore, doar 67%. Si nu numai in Romania, chiar si in alte tari si la alte religii.

| BCoMichael a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Un obiectiv, un scop principal al vietii. De obicei apare in jur de 6-7 ani cand copiii spun "vreau sa fiu presedinte sau raper sau "Vreau sa fiu Smiley". Dupa o varsta mai inaintata dorintele incep sa fie mai complexe si ridica probleme intr-un sens mai profund pe care nici persoana in sine nu l-e intelege

| ateuNEGATIV explică (pentru BCoMichael):

Romania e o tara atee? atunci de ce nu e perfecta?

| pedobear a răspuns:

Credinta.

| retry a răspuns:

Ca sa transformi un crestin in ateu trebuie sa ii demonstrezi ca nu exista D-zeu. Si invers.

| ateuNEGATIV explică (pentru retry):

Daca nu am incercat si nu merge e orgoliu asta mare

| retry a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Poti fi mai explicit?

| retry a răspuns:

Exista si o modalitate de a distruge speranta existentei unui Suprem prin urmarirea unui crestin a documentarului Zeitgeist (80% - v-or mai inceta sa creada)

Pt. atei le poti demonstra ca exista D-zeu.

| ateuNEGATIV explică (pentru retry):

O aparut acum Zeitgeist infirmat pe net

| retry a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ma refer la "Zeitgeist - 2008"

| ateuNEGATIV explică (pentru retry):

Am vazut documentarul am si partile pe blog http://raymusic19blog.blogspot.com/ dar ei sunt incapatanati ba chiar contrazic stiinta nu-i de mirare s-a vazut la bac

| Anecherry a răspuns (pentru retry):

Fa-o atunci!

| retry a răspuns (pentru Anecherry):

Ce sa fac?

| Anecherry a răspuns (pentru retry):

Ai spus ca poti demonstra ateilor existenta lui Dumnezeu.

| retry a răspuns (pentru Anecherry):

Acela a fost un raspuns la intrebarea lui raymusic.

A intrebat cum poate sa transforme un ateu in credincios.
nu am zis ca pot sa fac asa ceva.

| retry a răspuns:

Dau si eu un exemplu personal aici.

Eu nu ma consider credincios sau ateu. Ma consider pur si simplu un "retry" laughing

Eu sunt student la Politehnica - Telecomunicatii, deci sunt de asta cu stiinta. Imi place de asemenea sa citesc tot ce apare nou in materie de tehnologie si stiinta.

Nu cred ca ar exista cine stie ce Divinitate care face minuni si toate cele. Pur si simplu cred, ca D-zeu este un observator, nu cineva care intervine.

DAR:
1. Spun o rugaciune zilnic chiar daca nu ma rog pentru ceva anume, asa ca masura de precautie - in caz ca exista (stiinta din laboratoare ne invata sa folosim halat si tot felul de chestii de precautie).

2. Tin post acum de pasti (tin o zi post negru ca eu daca nu mananc carne nu am energie si dorm toata ziua rolling on the floor ) deoarece tot stiinta ne-a demonstrat ca postul e cel mai bun remediu impotriva bolilor de inima.

Nu fac astea pentru ca asa scrie in biblie le fac pentru ca ma simt mai bine stiind ca daca cineva o sa iasa victorios in razboiul TEOLOGIE vs. STIINTA sa simt victorios.

| Doomnezeu123 a răspuns:

Probabil ai observat ca odraslele oamenilor sunt mult mai credincioase decat acestia pentru ca gandirea nu este dezvoltata la varste fragede.Cu cat imbatranesti mai mult cu atat acumulezi mai multa informatie si astfel devii incetul cu incetul ateu.In cazul meu nu cred in Hristos...cu D-zeu e alta treabahappy
Si invers....pai nu prea ai acum...decat daca acelui ateu i se intampla ceva miraculos.Cum ar fi sa scapi de moarte.

| VendoSogni a răspuns:

E genul de intrebare "oul sau gaina?"happy
Dar ca sa iti dau un raspuns plauzibil, inainte de toate trebuie inteles nationalitatea, varsta persoanei implicate, mediul in care a crescut si restul detaliilor.In schimb, motivul acestei migratii dint-o parte in alta poate fii provocat de lipsa baniilor sau stabilitatii increderii in sine.