| Pufuletica98 a întrebat:

A murit Sergiu Nicolaescu! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. Aveti cateva cuvinte pentru acest mare roman?

29 răspunsuri:
| hinatakaname a răspuns:

De ce a fost un mare roman? A avut succes, desigur, insa nu vad rostul sa ne prefacem toti acum ca ne pasa.

| Thunderstruck a răspuns:

Sa-l odihneasca in pace, dar nu cred ca e posibil din moment ce nu era crestin si a ales sa fie incinerat.Am niste cuvinte aici, niste citate din Petre Tutea: "O baba murdara pe picioare, care sta in fata icoanei Maicii Domnului in biserica, fata de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor." si "Ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba"

| Calininio a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ultimele propozitii le iau ca pe glume, pentru ca daca le-as lua ca insulte, as putea da o replica mai dura despre crestini. Spun doar: dihor esti tu si degeaba ai trait tu. Nu esti cu nimic mai prejos daca esti ateu si cu nimic mai presus daca esti crestin. Poate fi chiar invers in cazul crestinilor ipocriti si aroganti, cum sunt multe exemple. Despre Sergiu Nicolaescu pot sa spun ca a fost foarte bun in ceea ce a facut, si nu-i puțin lucru sa scoti filme de o calitate ca cele facute de acesta, in vremea comunismului. Respect pentru el si pentru toți ce au lucrat in domenii ca filmul, teatrul, sau alte domenii de genul asta, pentru ca in comunism pe lângă munca grea, trebuia sa ai grija si ce zici, pentru ca erai cenzurat.

| vrelian a răspuns:

A fost un regizor mare si bun.in rest ce sa mai zic poate ca trebuie sa isi vada de ale lui. daca esti bun intr-un domeniu nu inseamna ca esti bun la orice.dar greseala asta o fac multi oameni.mie personal mi-a placut de el ca regizor si actor.in rest nu vreau sa comentez sa nu zic ca s-a facut de ras.si daca sa incinerat bv lui a facut ceva normal.iar cei care vorbesc timpenii ar fi bine sa se abtina de la cretinatati de genul ca nu era crestin si etc. daca nu era crestin ce? sa fii om inseamna sa fii crestin cumva? ce mai lume frate si pe aici.numai obsedati, numai fanatici. spune acolo da frate asta e fiecare moare, a fost un om bun, a fpost un mare regizor sau ce mai spui, dar nu veni sa bagi acum chestii religioase.

| vrelian a răspuns (pentru Thunderstruck):

Petre tutea ala a fost un mare dobitoc credema.asa ca nu mai il cita sa nu te creada si pe tine lumea la fel. daca ai ceva de spus spune tu folosind cuvintele tale nu citate din biblie sau din alti idioti din asta lume.fii tu insuti si e mai bine.numai bine si scuze daca am deranjat.si nu mai jigni lumea daca te consideri un crestin.asa te invata pe tine dzeul tau sa faci oamenii dihori? frumos nu am ce spune.mai ziceam daca venea din partea unuia care nu era crestin.dar se pare astfel de cuvinte vin mereu din partea credinciosilor cum este si normal.un om cu scaun la cap nu asa vorbeste.sa iti fie rusine credinciosule sau ce mai esti.probabil fraza aia cu nascutul degeaba te caraterizeaza.numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îl odihnește nimeni, cred că are treabă în rai cu viața-i nelimitată.
Și ce cuvinte să am? Nu mă prea pricep la filme, nu îl cunosc personal și nu m-am atașat de el să îi simt lipsa. Acum o să fie ca și în cazul Mădălinei Manole, toți vor deveni brusc fani doar pentru că se vorbește mai mult despre el. Dar cât timp a fost viu, ce ați facut? straight face

| Swal a răspuns (pentru Calininio):

Ateii sunt oameni inteligenti, deschisi la minte si realisti. Crestinii sunt oameni dobitoci, inapoiati, inculti si extrem de enervanti cand se mira cand tu ca si ateu nu crezi in fortele divine gen :" Vai, dar tu esti prost? Cum sa spui asa ceva? Universul de cibe a fost creat? Pamantul cum a fost creat? " si hai sa zicem ca ar fi ca eihee hee bun..argumente care sa indice existenta acestor forte divine thinking nema..Argumentul ateilor este pur si simplu faptul ca nu exista ~x(. Sincer imi creste inima cand mai vad cate un ateu, e chiar linistitor sentimentul ca nu sunt singurul pe lume laughing Sa traiesti manwinking

| luiza a răspuns:

Eu sunt de acord ca a fost un mare roman! putea sa plece din tara, cum au facut si altii, dar a preferat sa ramana aici si sa faca filme romanesti, cu actori romani! eu am crescut cu pistruiatul pe vremea cand se difuza in episoade si la vremea respectiva nu era nici un alt film care sa duca mai repede copii in casa...si m-am uitat si acum la film si pare tot la fel de bun ca si atunci cand asteptam cu sufletul la gura cate un episod!

| 3xfemeie a răspuns:

De mic copil l-am admirat si sigur imi va ramane in memorie. Un Om care a lasat ceva in urma lui.
Dupa cateva dintre raspunsurile postate inteleg ca nu mai avem respect pentru nimic. Trist.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Da,si acum astia se ciondanesc intre ei, Becali si cu nu stiu cine, ala zice sa-l mantuiasca, aia zice c-a fost dorinta lui de a-l incinera.Se baga Becali in laptele lui Dumnezeu mai repede.

| Octa00 a răspuns:

A fost un mare regizor, scenarist si actor.Un mare roman, intr-adevar.A iubit Romania foarte mult si nu a facut de ras tara. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

| LegionarulRoman a răspuns:

A fost un mare regizor, si actor, si patriot.Dar daca ne legam, de revolutie si politica, nota 4.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Swal):

Ti-e teama ca esti singur pe lume laughing. Ce sa zic,iti creste inima,esti aproape metaforic happy.Ai grija sa nu-i supraevaluezi pe atei, si sa crezi ca crestini sunt porsti caci s-ar putea sa ai o surpriza nasoala. Apropo, ce legatura, are mesajul tau cu Sergiu Nicolaescu? Probabil, esti un ateu frustrat care cauta si alti atei.Macar ai cunostintele unor atei cum sunt Inferno sau altii?

| Mentalist09 a răspuns:

Domnul sa-l odihneasca in pace big grin

| mihaitaLGP a răspuns:

Sergiu Nicolaescu era ateu convins.
Ultima dorinta a lui a fost ca trupul sau sa fie incinerat si nu tarat intr-un ritual grotesc si primitiv.

Deci nu e prea estetic sa-l asociezi cu Dumnezeu.

Cat despre Sergiu Nicolaescu nu sunt deloc fan.
Insa am tot respectul pentru felul lui de om.

Arnold Schwarzenegger :

"Pentru mine a trai inseamna sa iti fie in permanenta foame. Rostul vietii nu este acela de a exista pur si simplu, de a supravietui, ci de a merge mai departe, de a te inalta, de a realiza, de a cuceri."

Tot respectul pentru astfel de omaeni. Oameni a caror existenta pe pamant nu este degeaba.

| RAY a răspuns:

Ma bucur ca a fost ateu ca a descoperit ratiunea si a facut cea ea placut in viata

| Thunderstruck a răspuns (pentru vrelian):

Sunt ateu, iarta-ma daca nu mi-ai inteles sarcasmul...Ridiculizam faptul ca a pus intrebarea la religie si i-am dat raspuns dintr-un om religios...

| Thunderstruck a răspuns (pentru Swal):

Si eu sunt ateu, nu trebuie sa-mi explici toate astea, uita-te la raspunsul care i l-am dat lui @vrelian.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Calininio):

Citeste raspunsul meu pentru @vrelian.

| Calininio a răspuns (pentru Thunderstruck):

Scuze ca nu m-am prins ca era ironie, dar sunt oameni aici care chiar cred in asa ceva laughing M-ai prins tongue

| Thunderstruck a răspuns (pentru Calininio):

Da, stiu ca sunt, am vazut-o pe Ema citand din Tutea...:\

| alex945 a răspuns:

Dumnezeu sal odihneasca! Un mare regizor si actor!

| C0nstantin a răspuns:

A fost un actor bun si un regizor si mai bun. A pus Romania pe harta cinematografiei, mai ales cu filmul Mihai Viteazul (considerat unul din cele mai bune filme istorice din lume)

| CannbalCorpse a răspuns:

A fost un bun regizor, pot să spun că mi+au plăcut foarte mult filmele regizate de el, BD-La munte si la mare, Nea Marin Miliardar.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu i-a pasat decat de el, de cate ori ai auzit ca a facut vreo fapta de caritate?

| vrelian a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu prea era mare lucru de inteles. vorbeste si tu romaneste de alta data daca vrei sa fii inteles de mai toata lumea.pe aici sint oameni mai simpli si chiar de n-ar fi la fel ar trebuie sa faci pentru ca nu ai de unde stii ce si cum inteleg oamenii. oricum eu nu vad acel sarcasm de care tu spui. poate nu l-ai exprimat asa cum trebuie sau, doar tie ti se pare ca ai comentat la modul asta.se pare ca nu doar eu am inteles "gresit"ci mai sint si alti.dar acum am inteles, dar nu e nici o problema.nu sintem pe aici sa ne certam sau sa ne suparam.numai bine

| Thunderstruck a răspuns (pentru vrelian):

Ironizam faptul ca a pus intrebarea la categoria religie, Nicolaescu fiind ateu. Astfel, am dat parerea unui religios despre atei.Desigur, nu sunt de aceeasi parere, numai bine!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru anonim_4396):

Absolut corect.La fel ca si cu Michael Jackson.Albumele s-au vandut pe rupte, dar cat a fost viu dc nu au zburat de pe rafturi ca inainte? O sa treaca si frenezia asta...

| aumih16 a răspuns:

Bun si ca actor si ca regizor! doar ca el ca regizor nu era ca altii! era mai strict!